Ruszył nabór zgłoszeń na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

19 marca 2021

Pisarze, poeci, tłumacze, redaktorzy i naukowcy mogą przesyłać zgłoszenia do programu rezydencji literackich Fundacji Wisławy Szymborskiej. Uczestnicy będą mieli przez miesiąc do dyspozycji mieszkanie noblistki oraz otrzymają stypendium. Termin zgłoszeń mija 19 kwietnia.

„Rezydencje literackie są popularne zwłaszcza w Europie Zachodniej i USA. Chodzi w nich o to, by zapewnić pisarzom, tłumaczom lub naukowcom warunki do pracy: albo w miastach, połączone zwykle z dostępem do miejskich bibliotek czy galerii, albo – wprost przeciwnie – oddalone od miejskiego zgiełku” – tłumaczy Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Program rezydencji organizuje Fundacja Wisławy Szymborskiej, która zarządza mieszkaniem noblistki. Wybrani przez fundację twórcy oprócz mieszkania i stypendium otrzymają także dostęp do archiwum Wisławy Szymborskiej w Bibliotece Jagiellońskiej. Fundacja może im także zorganizować spotkanie autorskie w Krakowie.

„Łączenie pracy zawodowej, twórczej oraz życia rodzinnego – z czym na co dzień zmagają się artyści i naukowcy – to zadanie trudne, a w czasie pandemii – wręcz karkołomne. Wiele osób, podejmując się tego zadania na koniec dnia, musi wybierać między zajęciami zarobkowymi a aspiracjami artystycznymi, ze stratą dla tych drugich. Wspierając program rezydencji chcemy zapewnić artystom, dziennikarzom i naukowcom lepsze warunki pracy i tym samym przyczynić się do rozwoju szeroko pojętej kultury” – mówi Katarzyna Szulc, dyrektor biura komunikacji Ergo Hestii, która jest mecenasem projektu.

Informacje o programie, szczegółowy regulamin oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie: mieszkanieszymborskiej.pl.

[am]
fot. Kuba Ociepa

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy