Ruszył nabór do programu rezydencji literackich dla młodych pisarzy z Krakowa i Wrocławia

5 marca 2021

Rozpoczął się nabór do programu „Rezydencje Miast Literatury UNESCO – Kraków i Wrocław”. Projekt powstał z myślą o twórcach literatury związanych z tymi dwoma miastami, którzy stawiają pierwsze kroki na pisarskiej drodze. Na zainteresowanych czekają miesięczne pobyty rezydencyjne w maju. Nabór trwa do 6 kwietnia.

Program dwóch polskich Miast Literatury UNESCO powstał z myślą o osobach po debiucie książkowym, które posiadają w swoim dorobku nie więcej niż dwa wydane tytuły. Organizatorzy programu nie wprowadzają limitów wiekowych. Osoby tworzące literaturę z Krakowa zostaną zaproszone na miesięczny pobyt do Wrocławia, natomiast autorzy z Wrocławia odwiedzą Kraków. Poza zakwaterowaniem i zwrotem kosztów przejazdu uczestnicy otrzymają także wynagrodzenie wynoszące po 2 tysiące złotych brutto.

„Warto zaznaczyć, że adres zameldowania nie będzie kryterium decydującym o przyznaniu pobytu rezydencyjnego – do programu zapraszamy pisarki i pisarzy, którzy w tych miastach mieszkają, wydają lub o nich piszą” – informują organizatorzy programu, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Wrocławski Dom Literatury.

Rezydencje mają na celu wsparcie młodych twórców i zapewnienie im dogodnych warunków, by przez 30 dni mogli poświęcić się pracy literackiej. Dodatkowo organizatorom zależy na integracji środowisk literackich ze stolic Małopolski i Dolnego Śląska. Dla osób biorących udział w programie rezydencjalnym zostaną zorganizowane spotkania autorskie poświęcone ich twórczości, które odbędą się m.in. w Pałacu Potockich w Krakowie oraz w klubie Proza przy Wrocławskim Domu Literatury.

Rezydenci podczas swojego pobytu zostaną poproszeni o napisanie tekstu (literackiego lub reportażowego) ukazującego Kraków lub Wrocław z ich perspektywy. Tekst będzie użyty w przyszłości w celach promocyjnych lub zostanie opublikowany w większym zbiorze. Termin zgłoszeń mija 6 kwietnia 2021 roku, pobyty zaplanowano od 1 do 31 maja. Szczegółowy regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdziecie na stronach Krakowskiego Biura Festiwalowego i Wrocławskiego Domu Literatury.

Rezydencje to kolejny wspólny projekt literacki Krakowa i Wrocławia. W 2015 roku miasta organizowały razem stoisko jako goście honorowi na Salon du livre w Paryżu – największych targach książki świata frankofońskiego. Współpracują też w ramach Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN oferujących azyl pisarzom, którzy cierpią w swoich krajach represje z powodów światopoglądowych i politycznych, a od 2020 roku partnerują Paszportom „Polityki” w kategorii „Literatura”. Tym razem po raz pierwszy realizują działanie skierowane bezpośrednio do twórców związanych z własnym regionem.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy