Ruszają zgłoszenia do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za 2018 rok

30 stycznia 2019


Już 1 lutego ruszają zgłoszenia do Nagrody im. Janusza A. Zajdla ? najstarszej nagrody literackiej w polskiej fantastyce, której laureatami byli m.in. Jacek Dukaj, Andrzej Sapkowski czy Jarosław Grzędowicz. Wyróżnikiem nagrody niewątpliwie jest fakt, że zarówno o nominacjach, jak i o wyborze zwycięzców decydują czytelnicy.

Zgłoszenia przyjmowane będą do 31 marca 2019 wyłącznie, drogą elektroniczną, za pośrednictwem specjalnego formularza, który zostanie udostępniony na stronie www.zajdel.art.pl. Nominować można swoje ulubione powieści (do 5) i opowiadania fantastyczne (do 5), które ukazały się w 2018 roku. Niewątpliwą pomocą w zgłoszeniach może być przygotowana przez fanów lista pomocnicza (ma ona charakter informacyjny i można nominować także utwory, które się na niej nie znajdują).

O znaczeniu nagrody tak pisze w przedmowie do antologii „Nagroda im. Janusza A Zajdla 2012” jej dwukrotny laureat Rafał Kosik: „Dla autora otrzymanie Nagrody Zajdla, czy nawet sama nominacja, to wielkie przeżycie. Nagle człowiek zdaje sobie sprawę, że nie kilkuosobowe jury, ale kilkaset osób uznało właśnie jego dzieło za najlepsze, a to przecież znaczy, że myślących podobnie, choć niegłosujących, jest wielokrotnie więcej”.

Lista nominowanych utworów zostanie ogłoszona podczas specjalnego wydarzenia, które odbędzie się w trakcie tegorocznego konwentu Pyrkon w Poznaniu (26-28 kwietnia), natomiast zwycięskie utwory zostaną wybrane i nagrodzone podczas Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon w Białymstoku (8-11 sierpnia).

Nagroda im. Janusza A. Zajdla przyznawana jest co roku przez czytelników autorom najlepszych polskich utworów literackich z dziedziny fantastyki. Wszystko zaczęło się w 1984 roku, gdy na spotkaniu w Łodzi kluby ustaliły powołanie Nagrody Fandomu o nazwie Sfinks. Na początku 1985 roku w Świnoujściu podjęto decyzję, by nagrodę przyznawać na każdym Polconie. 8 czerwca 1985 roku, w głosowaniu klubów, Nagrodą Sfinks za najlepszy polski utwór wydany w 1984 roku postanowiono uhonorować powieść „Paradyzja” Janusza A. Zajdla. Organizatorzy zaprosili autora na wręczenie lauru podczas pierwszego Polconu w Błażejewku (październik 1985). Ponieważ Zajdel zmarł 19 lipca 1985 roku, nagrodę odebrała w następnym roku wdowa po pisarzu, Jadwiga Zajdel. W wyniku obrad Komitetu Organizacyjnego Polconu zdecydowano się zmienić nazwę Nagrody Fandomu Sfinks na Nagrodę im. Janusza A. Zajdla.

Od 1990 roku Nagroda im. Janusza A. Zajdla przyznawana jest drogą głosowania przez wszystkich uczestników Polconu w danym roku (przedtem odbywało się to w wyniku głosowania klubów), zaś nominacje wyłaniane są w ogólnopolskim plebiscycie. W 1991 roku po raz pierwszy wręczono nagrodę w postaci statuetki (autorstwa Wiesława Bielaka, profesora krakowskiej ASP) i dyplomu. Od roku 1992 Zajdle przyznawane są w dwóch kategoriach: powieść i opowiadanie.

Laureatami nagrody byli m.in.: Anna Brzezińska, Jacek Dukaj, Andrzej Sapkowski, Feliks W. Kres, Rafał Ziemkiewicz, Łukasz Orbitowski, Anna Kańtoch czy Jarosław Grzędowicz.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy