Rusza Wakacyjna Szkoła Poezji. Wolne Lektury zapraszają na bezpłatne zajęcia online
Biblioteka internetowa Wolne Lektury organizuje dla miłośników poezji oraz początkujących twórców Wakacyjna Szkołę Poezji. Będzie to kurs online, który potrwa 6 tygodni. Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Wakacyjna Szkoła Poezji Wolnych Lektur to 24 godziny spotkań z wybitnymi poetami, literaturoznawcami i krytyczkami literackimi. Pod ich okiem uczestnicy dowiedzą się, jak interpretować i tworzyć poezję. W trakcie zajęć będą wspólnie zastanawiać się nad tym, co mówi i jaka może być dziś poezja.
Szkoła ma na celu poszerzenie czytelniczego oraz pisarskiego warsztatu kursantów. Spotkania rozpoczną się 13 lipca i mają odbywać się do połowy września. O poezji opowiadać będą prof. dr hab. Piotr Śliwiński (Uniwersytet Adama Mickiewicza), dr Artur Hellich (Uniwersytet Warszawski), Natalia Malek (laureatka Nagrody Literackiej Gdynia) i Grzegorz Uzdański (twórca projektu „Nowe wiersze sławnych poetów”).
„Na zajęciach będę szczegółowo, czasem słowo po słowie, interpretował kilka wybranych utworów z literatury polskiej, wykorzystując do tego klasyczne metody rozbioru analitycznego, jakimi posługują się badacze literatury” – mówi dr Artur Hellich, który poprowadzi zajęcia „Jak rozpoznać dobry wiersz? Ćwiczenia z interpretacji poezji polskiej”. Natomiast Grzegorz Uzdański podczas zajęć pt. „Co autor miał na myśli. Wykłady o wierszach” opowie o rozmaitych możliwych sensach, kryjących się (albo nie kryjących, tylko występujących jawnie) w wierszu. Z kolei Natalia Malek w ramach spotkań warsztatowych pt. „Znaleziska i zestawienia” pokaże różne sposoby wplatania w wiersz „znalezisk” – słów, obrazów, anegdot, idiolektów, informacji, odkryć. Jeszcze nie podano, co dla kursantów przygotował prof. Piotr Śliwiński.
Autorskie wykłady będą prowadzone dwa razy w tygodniu przez internet, co umożliwi udział osobom mieszkającym poza Warszawą. W ramach projektu powstaną 24 godziny lekcji on-line, które będzie można obejrzeć bezpłatnie w sieci, bez konieczności rejestracji. Natomiast warunkiem uczestnictwa w zajęciach na żywo, podczas realizacji nagrań, wraz z możliwością zadawania wykładowcom pytań, jest przesłanie zgłoszenia. Formularz rejestracyjny znajduje się na stronie Wolnych Lektur. W kursie mogą wziąć udział tylko osoby pełnoletnie.
Biblioteka Wolne Lektury podkreśla, że zarejestrowane materiały będą przydatne nie tylko dla pasjonatów poezji i jej twórców, lecz także wspomogą nauczycieli i uczniów w edukacji szkolnej.
Zapowiadana Wakacyjna Szkoła Poezji to już druga edycja kursu. Na jesieni 2021 roku przeprowadzono 48 godzin wykładów o poezji (można je obejrzeć na kanale YouTube Wolnych Lektur). „Liczne uczestnictwo, zaangażowanie uczestników i pozytywny odbiór naszego projektu skłoniło nas do zorganizowania letniej edycji. Wakacje są czasem, kiedy wiele osób może złapać oddech od licznych obowiązków i dopiero wtedy oddać się swojej pasji. Mam nadzieję, że te letnie wieczory spędzone z poezją będą dla uczestników równie ciekawe i pogłębią ich wiedzę o literaturze” – mówi Paulina Choromańska, wiceprezeska Fundacji Nowoczesna Polska, koordynatorka biblioteki Wolne Lektury.
Ci, którzy zamiast uczyć się o poezji, wolą ją czytać, znajdą legalnie i bezpłatnie w bibliotece internetowej Wolne Lektury liczne tomiki wierszy poetów młodszego i starszego pokolenia, m.in. Justyny Bargielskiej, Miłosza Biedrzyckiego, Barbary Klickiej, Jerzego Jarniewicza, Juliana Kornhausera i Krystyny Miłobędzkiej. Wszystkie dostępne są tutaj.
[am]
fot. Unsplash
Kategoria: newsy