Rozpoczął się nabór książek do Nagrody Literackiej Gdynia 2021

8 stycznia 2021

Ogłoszono rozpoczęcie naboru książek do Nagrody Literackiej Gdynia 2021. Do 16. edycji tego ogólnopolskiego konkursu można zgłaszać publikacje w czterech kategoriach: proza, poezja, eseistyka, przekład na język polski.

Jak informuje Przemysław Rydzewski z Biura Nagrody Literackiej Gdynia, zgłaszane książki muszą być napisane w języku polskim i wydane po raz pierwszy w 2020 roku. Kandydatury mogą przesyłać wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, wliczając oczywiście wydawnictwa i osoby reprezentujące instytucje kultury oraz media o charakterze literackim. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 31 stycznia 2021 roku.

Zasady zgłaszania kandydatur określa regulamin dostępny na oficjalnej stronie gdyńskiej nagrody. Propozycje należy przesyłać do sekretarza kapituły na adres:

Natalia Gromow – Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni,
ul. Świętojańska 141-143, 81-401 Gdynia,
Tel. (58) 688 85 61, e-mail: n.gromow@bibliotekagdynia.pl.

Nagroda Literacka Gdynia przyznawana jest od 2006 roku autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Powołał ją prezydent Wojciech Szczurek w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców. Wyróżnienie przyznawane jest w czterech kategoriach: dla książki poetyckiej, prozatorskiej, eseistycznej oraz tłumaczenia. Wśród laureatów znaleźli się m.in. Wiesław Myśliwski, Andrzej Stasiuk, Jerzy Pilch, Marcin Świetlicki, a także Justyna Bargielska, Michał Witkowski czy Maciej Płaza.

W 2020 roku Gdyńskie Kostki Literackie otrzymali: Dorota Kotas za debiutancką powieść „Pustostany”, Tomasz Bąk za tom poetycki „Bailout”, Urszula Zajączkowska za zbiór esejów „Patyki, badyle” oraz Piotr Sommer za tłumaczenie zbioru wierszy „Co robisz na naszej ulicy” Charlesa Reznikoffa. Nagroda w każdej kategorii wynosi 50 tysięcy złotych. Finał 16. edycji konkursu odbędzie się w sierpniu 2021 roku.

[am]
fot. Anna Rezulak

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy