Rozdano National Book Awards 2012

17 listopada 2012


William Alexander, Katherine Boo, Louise Erdich i David Ferry zostali laureatami tegorocznych nagród National Book Awards, jednego z najważniejszych wyróżnień w dziedzinie literatury, przyznawanego w USA.

W kategorii „literatura piękna” zwyciężyła Louise Erdich, znana polskim czytelnikom z powieści „Klub śpiewających rzeźników”. Nagrodzona powieść („The Round House”) opowiada o zbrodni, jaką dokonano na rdzennej Amerykance mieszkającej w rezerwacie Ojibwe w Północnej Dakocie. Autorka, która sama jest potomkinią Indian pochodzących z tego plemienia, rozpoczęła swoją przemowę w języku Ojibwe. Jak podkreśliła, przyjmuje nagrodę „w uznaniu dla wdzięku i wytrwałości rdzennych kobiet”.

Laureatką w kategorii „literatura faktu” została Katharine Boo za książkę „Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju”. Autorka spędziła trzy lata w Anawadi, najbardziej rynsztokowej dzielnicy biedy w stolicy Indii, pośród małoletnich śmieciarzy, złodziei, ale i kobiet, które próbują wybić się na niezależność albo po prostu starają się wiązać koniec z końcem. „Jeśli ta nagroda coś znaczy” – powiedziała Boo, dziękując za wyróżnienie – „to tyle, że małe historie w tak zwanych ukrytych miejscach mają znaczenie, ponieważ implikują i komplikują coś, co uważamy za większą historię, czyli opowieść o ludziach, którzy mają władzę polityczną i gospodarczą.” Wydanie książki w Polsce zapowiedziało na luty 2013 roku wydawnictwo Znak.

Najstarszym zwycięzcą tegorocznych National Book Awards był 88-letni poeta David Ferry za obracający się wokół śmiertelności życia zbiór wierszy zatytułowany „Bewilderment: New Poems and Translations”. Przyjmując nagrodę, Ferry przyznał, że nie myślał jakoby miał szansę zwyciężyć z uwagi na swój podeszły wiek. Z humorem potraktował więc wyróżnienie jako „przed-pośmiertny” honor.

Nagroda w kategorii „literatura młodzieżowa” przypadła Williamowi Alexanderowi za jego debiutancką powieść inspirowaną steampunkiem pt. „Sekrety Goblinów”. W swojej przemowie autor zacytował Ursulę K. Le Guin, mówiąc, że „literatura wyobraźni jest ważna, ponieważ oferuje nam świat wystarczająco duży, aby zawierać alternatywy, a to daje nam nadzieję”.

Dodatkowo podczas uroczystości wręczono dwie nagrody specjalne ? pierwsza za wybitne zasługi dla amerykańskiej literatury powędrowała do Arthura O. Sulzbergera Jr., wydawcy „The New York Timesa”, drugą zaś, za całokształt osiągnięć, otrzymał zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 87-letni Elmore Leonard, autor takich powieści jak „Dorwać Małego” czy „Jackie Brown”.

Tegoroczna, 63. gala wręczenia National Book Awards odbyła się w sali balowej restauracji Cipriani, mieszczącej się na nowojorskiej Wall Street, w obecności 670 uczestników. National Book Award to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie literatury amerykańskiej. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody znaleźli się m.in. William Faulkner, Ralph Ellison, Saul Bellow, Jerzy Kosiński i Cormac McCarthy. Oprócz okolicznościowego medalu laureat otrzymuje czek w wysokości 10 tysięcy dolarów.

fot. National Book Foundation

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy