Rozdano nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego za 2012 rok
Wczoraj wieczorem podczas odbywającego się w ramach 4. Warszawskich Targów Książki festiwalu Komiksowa Warszawa rozdano nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego za rok 2012.
Najlepszym polskim komiksem wybrano autobiograficzną powieść graficzną Agaty Wawryniuk „Rozmówki polsko-angielskie” (zobacz przykładowe plansze). „Przedstawicielka pokolenia zlewozmywaka w UK zdecydowała się zabrać głos. W efekcie otrzymaliśmy jeden z ciekawszych polskich debiutów komiksowych minionego roku” ? pisał w naszej redakcyjnej recenzji Artur Maszota. Na podstawie własnych wspomnień autorka stworzyła opowieść o doświadczeniu całego pokolenia, które postanowiło szukać szczęścia i pracy poza granicami Polski. Część z tych młodych ludzi wyjechała, by przeżyć coś ekscytującego; część chciała szybko zarobić dużo większe niż w kraju pieniądze, inni po prostu dlatego, że w ojczyźnie nie było dla nich żadnego zajęcia. Debiut Agaty Wawryniuk to jedna z pierwszych prób opisania przeżyć współczesnej polskiej emigracji.
Za najlepszy komiks zagraniczny uznano „Zagubione dziewczęta” Alana Moore?a i Melindy Gebbie (zobacz przykładowe plansze). Stawiany pod ostrzałem krytyki, uważany, obok „Lolity” Nabokova, za jedno z wybitnych dzieł ocierających się o dziecięcą pornografię, legendarny komiks opowiada o seksualnych przygodach trzech popularnych postaci z bajek przełomu XIX i XX wieku. Alicja znana z „Alicji w Krainie Czarów” (obecnie siwa staruszka), Dorotka z „Czarnoksiężnika z krainy Oz” (obecnie młoda kobieta po dwudziestce) i Wendy z „Piotrusia Pana” (obecnie pani Wendy Potter po trzydziestce, żona niejakiego Harolda Pottera, który jest od niej 20 lat starszy) odwiedzają drogi hotel w ośrodku górskim w Austrii w przededniu wybuchu Pierwszej Wojny Światowej. Kobiety spotykają się przypadkowo i zaczynają wymieniać erotycznymi opowieściami z własnej przeszłości. Tworzone przez blisko siedemnaście lat 320-stronnicowe dzieło pozwala na nowo odnaleźć siłę pełnego pasji pisarstwa i sztuki w tej wspaniałej formie, jaką jest w stanie osiągnąć jedynie medium komiksu.
Miano najlepszego scenarzysty przypadło w udziale polskiemu autorowi komiksów i książek dziecięcych Tomaszowi Samojlikowi. Ten badacz historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej, a prywatnie – popularyzator wiedzy o przyrodzie i jej tajemnicach, ugruntował swoją artystyczną pozycję pracą stworzoną na zamówienie Zakładu Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk – była to pierwsza odsłona „Ryjówki przeznaczenia”, czyli niesamowitych przygód Dobrzyka, bohaterskiej ryjówki, która musiała zmierzyć się z człowiekiem zaśmiecającym dolinę zamieszkaną przez te niewielkie, ruchliwe i wiecznie głodne ssaki.
Najlepszym rysownikiem wybrano z kolei Craiga Thompsona. Amerykanin nie miał sobie równych z uwagi na publikację w polskim przekładzie głośnego „Habibi” (zobacz przykładowe plansze), rozgrywającej się w świecie arabskim historii dwójki zbiegłych dzieci-niewolników, które połączył przypadek, zbieg okoliczności oraz miłość, jaka zakwitła między nimi. Jak napisała w naszej redakcyjnej recenzji Emilia Dulczewska-Maszota, „Habibi” „można przyrównać do islamskiej świątyni, której ściany obwieszone zostały pięknymi, bogatymi w szczegóły rysunkami oraz udekorowane za pomocą bliskowschodnich motywów, arabesek (ornamentów geometrycznych i roślinnych) oraz kaligraficznego pisma, odsyłającego do Koranu. Wystarczy otworzyć twarde, tekturowe drzwi i wejść do jej wnętrza, a z pewnością przeżyjemy katharsis”.
Tytuł najlepszej okładki przypadł ilustracji zdobiącej drugi tom serii „Long John Silver”, komiksu nawiązującego do twórczości Roberta Louisa Stevensona, a szczególnie do postaci Johna Silvera znanego z powieści „Wyspa skarbów”. Cykl autorstwa Xaviera Dorisona i Mathieu Lauffray?a to hołd złożony literaturze przygodowej i pirackim opowieściom.
Poniżej możecie poznać wszystkich nominowanych (nagrodzonych wyróżniliśmy tłustym drukiem):
Najlepszy komiks polski:
„Rozmówki polsko-angielskie” (Agata Wawryniuk – wyd. Kultura Gniewu)
„Kzionz tom 1” (Dominik Szcześniak, Marcin Rustecki – wyd. Ważka)
„Prosiacek X” (Krzysztof Owedyk – wyd. Kultura Gniewu)
„Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012” (Janek Koza – wyd. Centrala)
Najlepszy komiks zagraniczny:
„Zagubione dziewczęta” (Alan Moore, Melinda Gebbie – wyd. Mroja Press)
„Goliat” (Tom Gauld – wyd. Centrala)
„Daytripper. Dzień po dniu” (Gabriel Ba, Fabio Moon – wyd. Mucha Comics)
Najlepszy scenarzysta:
Dominik Szcześniak
Janek Koza
Tomasz Samojlik
Najlepszy rysownik:
Marcin Rustecki
Mateusz Skutnik
Craig Thompson
Najlepsza okładka:
„Habibi” (Craig Thompson – wyd. Timof Comics)
„Kiki z Montparnasse’u” (Catel – wyd. Kultura Gniewu)
„Long John Silver tom 2: Neptun” (Mathieu Lauffray – wyd. Taurus Media)
Nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego to jedne z najważniejszych nagród komiksowych w Polsce. W tym roku przyznane zostały po raz czwarty.
TweetKategoria: newsy