Rozdano Nagrody Eisnera 2012

16 lipca 2012


Podczas festiwalu Comic-Con w San Diego rozdano tegoroczne Nagrody Eisnera, będące komiksowym odpowiednikiem Oscarów.

24. ceremonia rozdania nagród przemysłu komiksowego odbyła się w piątkowy wieczór w sali balowej hotelu Hilton San Diego Bayfront. Niekwestionowanym liderem imprezy okazał się album „Tale of Sand”, mroczna, egzystencjalna opowieść, narysowana na podstawie nigdy wcześniej nie zrealizowanego scenariusza Jima Hensona (Muppety) i jego współpracownika Jerry?ego Juhla. Komiks otrzymał trzy nagrody ? najlepszy nowy album, najlepszy rysownik oraz najlepiej wydany album. Dwie nagrody zdobyła seria „Daredevil” ? najlepszy pojedynczy zeszyt i najlepsza kontynuowana seria.

W gronie tegorocznych zwycięzców znaleźli się również Craig Thompson (najlepszy artysta – za album „Habibi”), Art Spiegelman (najlepsza książka ? za „MetaMaus”), Stan Sakai (najlepsze liternictwo w „Usagi Yojimbo”) oraz Milo Manara i Hugo Pratt (najlepsza amerykańska edycja zagranicznego komiksu za „Indiańskie Lato i inne opowieści”).

Nagrody nie udało się zdobyć pierwszej Polce nominowanej do Eisnera, Marzenie Sowie. Autobiograficzna „Marzi” przegrała z historią jednego z najbardziej znanych seryjnych morderców w USA – „Green River Killer: A True Detective Story” napisaną przez syna detektywa prowadzącego śledztwo, Jeffa Jensena, do rysunków Jonathana Case?a.

Tegoroczna gala rozdania nagród zakończyła się ponoć zdumiewająco szybko (około 22.20 lokalnego czasu), dzięki czemu więcej uczestników oraz zwycięzców bawiło się na zorganizowanym później afterparty.

Pełną listę nagrodzonych znaleźć można na oficjalnej stronie konwentu Comic-Con.

Nagroda Eisnera to najważniejsza nagroda przemysłu komiksowego, nazwana tak na cześć Willa Eisnera, pioniera komiksu amerykańskiego i powieści graficznych. Przyznawana jest od 1988 roku. Do tej pory wśród laureatów znaleźli się tak wybitni twórcy jak Alan Moore, Frank Miller, Neil Gaiman, Mike Mignola, Stan Lee, Moebius czy Dave Gibbons.

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy