Rosyjski pisarz Zachar Prilepin wpisany przez Unię Europejską na listę osób objętych specjalnymi sankcjami

3 marca 2022

Pisarz Zachar Prilepin znalazł się w gronie 26 rosyjskich firm, oligarchów, propagandystów i urzędników, których Unia Europejska objęła w poniedziałek specjalnymi sankcjami po napaści Rosji na Ukrainę. Restrykcje obejmują zakaz podróżowania, zamrożenie aktywów oraz zakaz udostępniania tym osobom i przedsiębiorstwom funduszy.

Jak napisano w uzasadnieniu decyzji, Prilepin „wyraził publiczne poparcie dla rosyjskich separatystów na Krymie i w Donbasie. Wysłał pomoc do Doniecka i doradzał przywódcom separatystów. Brał udział w konflikcie w Donbasie po stronie separatystów, pełniąc funkcję zastępcy dowódcy jednego z batalionów separatystów i szczegółowo opisał swoje zaangażowanie”.

Przypomniano również inne aktywności autora powieści „Klasztor” i „Patologie”. „Wykorzystywał swoją sławę i reputację znanego pisarza do szerzenia antyukraińskiej propagandy, promowania pozytywnego nastawienia do aneksji Krymu i działań separatystów w Donbasie. Pan Prilepin przedstawiał władze ukraińskie jako skorumpowane, obwiniał je o eskalację konfliktu, nazwał Kijów miastem rosyjskim i stwierdził, że głównym celem Rosji powinno być zdobycie Kijowa. Zagrał w propagandowym rosyjskim filmie dokumentalnym 'Krym: droga do domu’, gloryfikującym nielegalną aneksję Półwyspu Krymskiego przez Rosję. W związku z tym jest odpowiedzialny za aktywne wspieranie lub wdrażanie działań lub strategii, które podważają integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy, a także zagrażają stabilności i bezpieczeństwu Ukrainy” – czytamy w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej.

Na listę sankcyjną wpisano łącznie 26 osób i firm, w tym czołowych oligarchów i zaufanych Putina (m.in. Aliszera Usmanowa, Michaiła Fridmana, Piotra Awena i Aleksandra Ponomarienkę), rzecznika rosyjskiego prezydenta Dmitrija Pieskowa, wicepremiera Rosji Dmitrija Czernyszenkę, proputinowskich propagandystów Olgę Skabiejewę i Antona Krasowskiego oraz firmę ubezpieczeniową Sogaz.

W reakcji na decyzję Unii Europejskiej Prilepin powiedział rosyjskiemu portalowi RBC, że sankcje „niewiele zmienią w jego życiu”. „Przykładowo Puszkin w ogóle nie był za granicą” – dodał. Decyzję Unii Europejskiej o restrykcjach nazwał „międzynarodowym uznaniem i nagrodą za służbę”. Na swoim profilu na Facebooku ironizował: „Piszą tu do mnie: żałuj, nie zobaczysz już Europy. Przecież mieszkam w najlepszym europejskim kraju na świecie. Mam też ogromną rodzinę. Tylko nie zrozumiałem, jak zamierzacie przekazać mi Nagrodę Nobla? Paczką?”.

[am]
fot. Zachar Prilepin/YouTube

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy