banner ad

Rosja zakazuje wyświetlania „Systemu” na podstawie powieści Toma Roba Smitha

16 kwietnia 2015

system-zakazany-rosja
Rosyjskie Ministerstwo Kultury, na kilka dni przed premierą, zakazało wyświetlania amerykańskiego thrillera opartego na powieści Toma Roba Smitha, którego akcja rozgrywa się w stalinowskiej Rosji. „System” uznano za „niedopuszczalny i szkodliwy” dla wizerunku Rosji.

„System” to opowieść o losach agenta służb bezpieczeństwa, który wbrew zakazom władz sowieckich, próbuje wytropić seryjnego zabójcę dzieci. Zarówno powieść, jak i film, została zainspirowana historią seryjnego mordercy Andrieja Czikatiły, znanego jako „Rzeźnik z Rostowa”.

Rosyjskie Ministerstwo Kultury, po wtorkowym pokazie filmu dla rosyjskich urzędników i ekspertów, wydało oświadczenie, z którego wynika, że treść filmu „przeinacza fakty historyczne” i w sposób niewłaściwy pokazuje wydarzenia dotyczące historii ZSRR, a także fałszywie przedstawia „wizerunek i charakter obywateli radzieckich tamtych czasów”. Władze uznały także, że niedopuszczalne jest granie filmu w przeddzień obchodów związanych z 70. rocznicą zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami.

Decyzją rosyjskich urzędników zdziwiony jest autor literackiego pierwowzoru, Tom Rob Smith. „Powieść nie była zakazana. Przez kilka lat dobrze sprzedawała się w Rosji. A mówi o wiele bardziej dosadnie o sowieckim reżimie” – skomentował. „Nie jestem pewny, jakie historyczne fakty zostały według nich w filmie zniekształcone. Głód? Prześladowania homoseksualistów? Korupcja? Tajna policja? W książce bohaterka Raisa, grana w filmie przez Noomi Rapace, czyta powieści zakazane przez państwo. Teraz sama znalazła się w zakazanej powieści”.

Stanisław Ciosek, były ambasador w ZSRR i Rosji, powiedział, że film obnaża działanie systemu totalitarnego, pokazuje jak system wciąż próbuje utrzymać status quo i poleca go obejrzeć „ku przestrodze”.

Zakaz wyświetlania „Systemu” to kolejny przykład zaostrzania rosyjskiej cenzury i blokowania dzieł „ideologicznie niepoprawnych”. Kilka miesięcy temu, międzynarodowy sukces ?Lewiatana? Andrieja Zwiagincewa, wywołał szeroką dyskusję w Rosji, a Ministerstwo Kultury w Moskwie w trybie pilnym przygotowało projekt ustawy, zakazującej dystrybucji filmów „oczerniających Rosję i zagrażających jedności narodowej”.

źródło: Albatros

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film, newsy