Rosja bierze pod lupę superbohaterów Marvela

6 sierpnia 2014

rosja-kontra-avengers
Rosyjska Federalna Agencja ds. Prasy i Komunikacji Masowej wystąpiła z prośbą do państwowego nadzoru telekomunikacyjnego o przyjrzenie się komiksowi „The Avengers”. Powód: zniesławienie sowieckich symboli i podżeganie do przemocy i okrucieństwa.

Prośba dotyczy pierwszego zeszytu przygód superbohaterów Marvela, który ukazać ma się w tym miesiącu. Jak podaje „Izwiestia”, prawdopodobnie chodzi o scenę, w której Avengers walczą z Zimową Gwardią, rosyjską grupą superbohaterów marvelowskiego uniwersum. Jeden z nich, Vanguard (w wersji rosyjskiej występuje jako Czerwonogwardzista), nosi na swoim napierśniku symbol sierpa i młota, a na pytanie kim są Zimowi Gwardziści odpowiada: „Jesteśmy żołnierzami Federacji Rosyjskiej”. Zdaniem Federalnej Agencji ds. Prasy i Komunikacji Masowej komiks przedstawia w niekorzystnym świetle służby Federacji Rosyjskiej, zniesławia sowieckie symbole i podżega do przemocy i okrucieństwa.

Choć opowiedziana w komiksie historia kończy się pozytywnie, Roskomnadzor (rosyjska jednostka odpowiadająca za nadzór telekomunikacyjny) przystał na prośbę agencji i zgodził się na przeprowadzenie śledztwa. „Echo Moskwy” donosi, że rozważane jest oficjalne ostrzeżenie wydawcy komiksu. Dwa ostrzeżenia przyznane w ciągu roku prowadzą do odebrania licencji na publikację w Rosji.

Rosyjski oddział Egmontu (wydawca komiksu) w porozumieniu z Disney?em (właścicielem Marvela) planuje opublikować komiks pomimo wszczętego śledztwa, ale prawdopodobnie usunie sowieckie symbole.

fot. Marvel

[ks]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy