Rodzina Tolkiena informuje, że nie autoryzowała filmu biograficznego o pisarzu

23 kwietnia 2019


Spadkobiercy J.R.R. Tolkiena poinformowali, że „nie zatwierdzali, nie autoryzowali ani nie brali udziału w tworzeniu” filmu biograficznego poświęconego pisarzowi z Nicholasem Houltem w roli głównej, który wejdzie na ekrany polskich kin 17 maja.

W wydanym we wtorek oświadczeniu rodzina pisarza informuje, że jest świadoma nakręcenia filmu, ale w żaden sposób nie wspiera go ani nie akceptuje jego treści. Jednocześnie podkreślono, że komunikat ma jedynie na celu wyjaśnienie stanowiska spadkobierców, a nie zapowiada podjęcia przez nich jakichkolwiek działań prawnych, które miałyby utrudnić dystrybucję filmu.

John Garth, autor biografii „Tolkien and the Great War”, twierdzi, że reakcja rodziny pisarza jest „sensowna”. „Filmy biograficzne zazwyczaj dość swobodnie traktują fakty, a ten nie jest wyjątkiem. Poparcie rodziny Tolkiena uwiarygodniłoby wszelkie rozbieżności i zniekształcenia. Byłoby to krzywdzące dla historii” ? powiedział. „Jako biograf spodziewam się, że będę zajęty prostowaniem różnych nieporozumień wynikających z filmu. Mam nadzieję, że każdy, kto polubi ten film i zainteresuje się latami kształtowania się osobowości Tolkiena, sięgnie po wiarygodną biografię”.

Zgodnie z oficjalnymi zapowiedziami film „Tolkien” ma ukazywać kluczowe lata z życia młodego pisarza, który po śmierci matki trafia do szkoły z internatem, gdzie odnajduje przyjaźń, miłość i artystyczną inspirację wśród innych podobnych sobie indywidualistów. Gdy wybucha I wojna światowa, przetrwanie „braterstwa” stanie pod znakiem zapytania, a zdobyte doświadczenia zainspirują Tolkiena do napisania słynnego cyklu powieści o „Władcy pierścieni”. W rolach głównych w obrazie występują Nicholas Hoult i Lily Collins. Za reżyserię odpowiedzialny jest Dome Karukoski. Polska premiera filmu zaplanowana jest na 17 maja.

[am]
fot. Fox Searchlight
źródło: The Guardian

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy