Rock Bottom Remainders – najpopularniejsza literacka kapela zakończyła działalność

19 czerwca 2012


Po 20 latach „literacka” kapela Rock Bottom Remainders, w której występowali tak znani pisarze, jak Stephen King, Scott Turow i Amy Tan, ogłosiła koniec swojej działalności.

Okrzyknięci ponoć przez samego Bruce?a Springsteena prawie tak dobrą kapelą, jak nędzny garażowy zespół, decyzję o rozwiązaniu tłumaczą osiągnięciem wyżyn swoich umiejętności. „Staliśmy się tak dobrzy, że lepsi już nigdy nie będziemy” – wyznał gitarzysta kapeli, popularny pisarz humorystyczny Dave Barry. „Gramy już prawie cztery akordy, a The Beatles właśnie w takim momencie skończyli.”

Prawdziwy powód, dla którego członkowie Rock Bottom Remainders postanowili zwinąć żagle jest jednak o wiele smutniejszy. W zeszłym miesiącu zmarła założycielka grupy, wokalistka, a na co dzień publicystka Kathi Goldmark. To dzięki jej zapałowi przez te wszystkie lata udawało się namawiać pisarzy na występy.

„W pewnym sensie czuliśmy, że będzie to dobry czas na zakończenie działalności, ponieważ bez Kathi to już nie będzie to samo” ? dodał już całkiem na poważnie Barry.

Do końca czerwca grupa zagra jeszcze kilka pożegnalnych występów, z których dochód, tak jak z każdego wcześniejszego koncertu, przeznaczony zostanie na cele charytatywne.

Rock Bottom Remainders powstali w 1992 roku, kiedy to pracująca w dziale reklamy książek publicystka Kathi Kamen Goldmark, prywatnie zapalona miłośniczka muzyki, postanowiła założyć rockowy zespół składający się z samych pisarzy. Nazwa kapeli zaczerpnięta została od branżowego określenia na książki, których nikt nie chce. Jeszcze w 1992 roku zespół dał swój pierwszy występ dla Amerykańskiego Stowarzyszenia Pisarzy. Dziennik The Washington Post w relacji z koncertu nazwał ich „najmocniej promowanym muzycznym debiutem od czasów The Monkees”.

Oprócz Dave?a Barry?ego, Stephena Kinga, Amy Tan i Scotta Turowa przez skład zespołu przewinęli się m.in. Maya Angelou, Ridley Pearson, Joel Selvin, James McBride, Mitch Albom, Roy Blount Jr., Barbara Kingsolver, Robert Fulghum, Matt Groening i Greg Iles. Przez 20 lat działalności Rock Bottom Remainders zebrali na cele charytatywne prawie 2 miliony dolarów. Jak sami kiedyś powiedzieli: „Gramy tak dobrze, jak Metallica pisze powieści”.

Poniżej możecie zobaczyć fragment jednego z występów Rock Bottom Remainders ze Stephenem Kingiem na gitarze i wokalu:

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy