Robert Louis Stevenson oddał swoje urodziny dziewczynce

17 lipca 2012


Letters of Note opublikowało list, z którego wynika, że autor „Wyspy Skarbów” i „Porwanego za młodu”, Robert Louis Stevenson, przekazał dzień swoich urodzin dwunastoletniej dziewczynce.

W czerwcu 1891 roku 41-letni pisarz dowiedział się, że córka Henry?ego Clay?a Ide?a, amerykańskiego Komisarza Ziemskiego w Samoa, gdzie w tym czasie żył Stevenson, jest nieszczęśliwa z powodu dnia swoich urodzin, który przypadał na Boże Narodzenie. Pisarz nie zastanawiał się długo i wkrótce do rąk Annie trafił niecodzienny list z niezwykłym prezentem – umową przekazania urodzin.

„Mając na uwadze, że panna A.H. Ide [?] urodziła się, zupełnie bez sensu, w dniu Bożego Narodzenia, a tym samym odmówiono jej radości i profitów właściwych Dniu Urodzin; Oraz mając na uwadze, że Ja, rzeczony Robert Luis Stevenson, osiągnąłem wiek, w którym [?] nie mam już dalszego pożytku z urodzin wszelkiego rodzaju; [?] nakazuję: Przekazać rzeczonej A.H. Ide wszystkie moja prawa i przywileje do dnia 13 listopada, dawniej moich urodzin, a od teraz urodzin rzeczonej A.H. Ide.” – stwierdza wystylizowana na dokument prawny umowa.

Przekazanie dnia urodzin obłożone było jednak warunkami. Annie zyskiwała prawo do „odświętnych szat, jedzenia bogatych posiłków i otrzymywania prezentów”, musiała jednak korzystać z nich z „umiarem i człowieczeństwem, et tamquam bona filia familiae, jako że rzeczone urodziny nie są już tak młode, jak kiedyś”. Pisarz zalecał też, by Annie przyjmowała w ten dzień imię Louisa, przynajmniej nieoficjalnie. Gdyby dziewczynka nie dotrzymała warunków umowy, prawo do urodzin pisarza zostanie jej odebrane i przeniesione na prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Stevenson przebywał na Samoa w związku ze swoimi problemami zdrowotnymi. Trzy lata po „oddaniu” swoich urodzin małej dziewczynce, pisarz zmarł po długiej i ciężkiej chorobie.

[ks]
fot. National Galleries of Scotland Commons

Tematy: , ,

Kategoria: newsy