Reżyser Werner Herzog po 11 latach wrócił do pisania. W Niemczech ukazuje się właśnie jego nowa książka

18 sierpnia 2021

Niemiecki reżyser Werner Herzog publikuje w sierpniu książkę. Opisał w niej historię japońskiego żołnierza, który przez blisko trzy dekady po zakończeniu II wojny światowej pozostawał w partyzantce.

Dla Herzoga nie są to pierwsze kroki na polu literackim. Reżyser już w latach 70. wydał książkę „Vom Gehen im Eis” („Chodząc po lodzie”), w której opisał swoją trzytygodniową pieszą wyprawę z Monachium do Paryża. Impulsem do wędrówki był telefon od znajomego z wiadomością, że niemiecka historyczka filmowa i bliska przyjaciółka Herzoga, Lotte H. Eisner, jest poważnie chora i może umrzeć. Autor takich dzieł jak „Aguirre, gniew boży” czy „Krzyk kamienia” wziął kurtkę, kompas i worek marynarski wypełniony najpotrzebniejszymi rzeczami i ruszył w drogę, wierząc, że swą pielgrzymką uchroni Eisner przed śmiercią.

Ostatnią opublikowaną przez reżysera książką była „Eroberung des Nutzlosen” z 2009 roku. To zapis trzech lat żmudnej pracy nad filmem „Fitzcarraldo”, który przyniósł Herzogowi nagrodę dla najlepszego reżysera na festiwalu w Cannes w 1982 roku, ale omal nie doprowadził jego kariery do ruiny. Od wydania tej publikacji reżyser skupiał się na kolejnych produkcjach filmowych, przede wszystkim dokumentalnych. Teraz postanowił wrócić do pisania.

23 sierpnia na rynku niemieckim ukaże się „Das Dämmern der Welt” (z niem. „Zmierzch świata”), czyli błyskotliwa opowieść o sensie i bezsensie naszej egzystencji. Bohaterem książki jest Hirō Onoda, człowiek, który spędził w dżungli 29 lat, nie mając świadomości, że II wojna światowa się skończyła. Przez ten czas mężczyzna kontynuował obronę nieistotnej wyspy na Pacyfiku, zmagając się z bezlitosną naturą i własnymi demonami. Herzog miał okazję osobiście spotkać się z Japończykiem przed jego śmiercią w 2014 roku.

Jak powiedział Jörg Hensgen z wydawnictwa Bodley Head, które opublikuje „Das Dämmern der Welt” latem 2021 roku w Wielkiej Brytanii, Herzog od zawsze był zafascynowany ekstremalnymi ludzkimi doświadczeniami. Jego nowa książka wpisuje się w te zainteresowania.

Bodley Head informuje również, że reżyser pracuje nad swoimi wspomnieniami. Autobiografia, w której opowie o swoim życiu i dziesięcioleciach spędzonych w przemyśle filmowym, ma ukazać się po angielsku w 2023 roku. Niemieckie wydanie zapewne będzie miało premierę wcześniej.

[am]
fot. Raffi Asdourian/Flickr

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy