Reżyser Peter Greenaway planuje zbudować tor wyścigowy w hołdzie dla powieści „W drodze” Jacka Kerouaca

17 stycznia 2019


Brytyjski reżyser Peter Greenaway, znany m.in. z takich filmów jak „Kontrakt rysownika”, „Zet i dwa zera” oraz „The Pillow Book”, pracuje nad projektem ogromnej instalacji artystycznej w formie toru wyścigowego. Ma to być hołd dla kultowej powieści „W drodze” Jacka Kerouaca.

Instalacja ma zostać zbudowana na dużym terenie. Po torze wyścigowym umieszczonym pośród budynków o naturalnych rozmiarach pędzić będą samochody bezzałogowe i inne nowoczesne pojazdy. Całości dopełnią efekty wizualne uzyskane dzięki materiałom filmowym i generowanym komputerowo. Greenaway rozważa dwie opcje: zrealizowanie tego albo w formie sportu widowiskowego, gdzie widzowie siedzą i patrzą na to, co dzieje się na torze, albo w formie interaktywnej, która pozwoli zdalnie prowadzić pojazdy.

Reżyser chce, żeby instalacja odtworzyła na miarę XXI wieku poczucie przygody, jakie towarzyszyło Jackowi Kerouacowi podczas hedonistycznej podróży przez Stany Zjednoczone, która została uwieczniona na kartach „W drodze”. Jednocześnie przedsięwzięcie ma stawiać pytania o przyszłość dróg i sposób ich wykorzystania. Greenaway uważa, że utraciliśmy wielką ekscytację samochodami, która była charakterystyczna dla lat 50., 60. i 70. XX wieku. „Samochody bezzałogowe z jakiegoś powodu oznaczają brak podekscytowania. Nie, że jestem świetnym kierowcą, ale ekscytację daje prowadzenie tego cholernego pojazdu, a nie siedzenie za kierownicą, której nie kontrolujesz” – mówi reżyser.

76-letni Greenaway nigdy nie zapomniał wrażenia, jakie wywarła na nim pierwsza lektura „W drodze”, gdy był nastolatkiem. Niedawno reżyser ponownie przeczytał powieść, stąd zapewne pomysł na instalację.

Projekt znajduje się na bardzo wczesnym etapie planowania. Ze względu na skalę przedsięwzięcia i wielomilionowe koszty mówi się o tym, że tor mógłby zostać zbudowany w Dubaju. Potencjalni sponsorzy są ponoć zafascynowani pomysłem. Greenaway narysował kilka szkiców, które pozwalają zobaczyć, jak wyobraża sobie tor.

[am]
fot. Valerij Ledenev/Flickr, rys. Peter Greenaway
źródło: The Guardian

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy