Reżyser Jim Jarmusch opublikuje książkę z kolażami

12 sierpnia 2021

Reżyser Jim Jarmusch wydaje książkę. Autor takich filmów, jak „Poza prawem”, „Truposz” czy „Tylko kochankowie przeżyją” nie poszedł jednak śladem Woody’ego Allena, który opublikował autobiografię, ani też Quentina Tarantino, który napisał powieść, lecz zebrał w jednym tomie kolaże tworzone w wolnym czasie.

Jarmusch to człowiek wielu talentów. Najbardziej znany jest z filmów, ale komponuje też muzykę (w zespole SQÜRL i z holenderskim lutnistą Jozefem van Wissemem) i okazjonalnie pisze wiersze, a teraz dowiadujemy się, że wykonuje również kolaże. Reżyser tworzy je z przerwami od jakichś 20 lat. Przez ten czas powstało około 500-600 kolaży.

„Są dla mnie trochę jak małe wyśnione światy. Ma to działanie terapeutyczne, ponieważ podczas ich tworzenia jestem sam i jest to sposób na zachowanie spokoju” – mówi Jarmusch w wywiadzie dla amerykańskiego wydania „Vogue”. „Moje podejście do nich nie jest perfekcjonistyczne – lubię, gdy niektóre z nich są trochę krzywe albo gdy popełnię drobny błąd lub przez przypadek rozerwę kawałki” – dodaje.

Jak zapewnia reżyser, kolaże może robić prawie wszędzie, gdzie tylko znajdzie stabilne podłoże. W swoim studiu obok sprzętu muzycznego postawił duży stół, gdzie wykonuje tego typu prace, ale posiada również walizkę, do której przed wyruszeniem w podróż pakuje narzędzia do wycinania, pęsety, tła, gazety oraz inne niezbędne akcesoria.

„Pomysł demontażu podstawowych informacji uważam za bardzo interesujący. Sięga to czasów, gdy znałem Williama Burroughsa – pod koniec lat 70. pracowałem nad filmem dokumentalnym Howarda Brooknera o Burroughsie i spędziliśmy z nim dużo czasu. Obserwowałem, jak tworzył niektóre ze swoich dzienników i albumów do wyklejania, które z Brionem Gysinem cięli od lat, manipulując informacjami lub umieszczając je w przypadkowej kolejności. Ale w przeszłości wielu robiło podobne rzeczy, od Tristana Tzary i dadaistów po grupę OuLiPo we Francji” – mówi Jarmusch o swoich kolażowych inspiracjach.

W książce zatytułowanej po prostu „Some Collages” znajdą się prace Jarmuscha pochodzące z ostatnich trzech lat. Na rynku amerykańskim książka ukaże się 28 września 2021 roku nakładem wydawnictwa Anthology. Można już składać na nią zamówienia. 146 kolażom reżysera towarzyszy przedmowa Luca Santego i esej Randy’ego Kennedy’ego.

Poniżej prezentujemy wybrane kolaże Jarmuscha pochodzące z książki (kliknij w grafikę, żeby powiększyć).

[am]
fot. IUCinema

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy