Rewolwer, z którego Verlaine postrzelił Arthura Rimbauda, sprzedany za 435 tysięcy euro. Właściciel przez 20 lat nie wiedział, co posiada

3 grudnia 2016

rewolwer-verlainea-sprzedany-1
Najsłynniejsza broń w historii francuskiej literatury, rewolwer, z którego Paul Verlaine próbował zabić swego kochanka, poetę Arthura Rimbauda, został sprzedany na aukcji w Paryżu za kwotę 434 500 euro, tym samym ponad siedmiokrotnie przebijając szacunki ekspertów.

Zwycięzca brał udział w licytacji poprzez łącze telefoniczne. Jak zakomunikowało biurko paryskiego domu aukcyjnego Christie’s, kupujący pragnął, aby jego tożsamość nie była podawana do wiadomości publicznej. Prasa przybliżyła za to nam nieco więcej informacji na temat dotychczasowego właściciela cennego eksponatu.

Belgijski komornik i entuzjasta broni palnej, Jacques Ruth, przez 20 lat trzymał rewolwer w szafie, nie będąc świadomym jego wartości. Pomyślał, że powinien dokładnie sprawdzić, co posiada, kiedy zauważył identyczny model w filmie „Całkowite zaćmienie” Agnieszki Holland opowiadającym o relacji łączącej Paula Verlaine’a z Arthurem Rimbaudem. Zwrócił się o pomoc do Bernarda Bousmanne’a, historyka i kuratora wystawy poświęconej obu poetom. Z pomocą ekspertów z Królewskiej Akademii Wojskowej w Brukseli udało się ustalić, że to nie tylko ten sam model, ale wręcz autentyczny egzemplarz użyty przez Verlaine’a podczas pamiętnej kłótni. „Myślałem, że to jakiś żart, ale wszystko pasowało: model, data i miejsce produkcji” – powiedział Bousmanne.

rewolwer-verlainea-sprzedany-2

10 lipca 1873 roku w Brukseli Paul Verlaine zakupił sześciostrzałowy rewolwer kalibru 7 mm i pudełko z nabojami, aby położyć kres ciągnącemu się od dwóch lat burzliwemu romansowi z nastoletnim Arthurem Rimbaudem. Pierwsza kłótnia z użyciem broni wybucha w hotelu, w którym mieszkał Verlaine. Później, odprowadzając młodego kochanka na dworzec, w przypływie szału poeta ponownie wyciągnął rewolwer. Przestraszony Rimbaud wezwał na pomoc stojącego nieopodal policjanta. Verlaine’a zatrzymano i zamknięto w areszcie. Broń została zarekwirowana i zwrócona rusznikarzowi, który miał wykonać raport balistyczny. Po stu latach, kiedy zakład zamknięto, rewolwer trafił do magazynu policji, skąd nabył go Jacques Ruth. Dokumentacja całego zdarzenia wraz z numerem seryjnym, jaki posiadał rewolwer, przechowywana jest obecnie w Bibliotece Królewskiej w Belgii.

rewolwer-verlainea-sprzedany-3

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy