Rewolwer, z którego Paul Verlaine postrzelił Arthura Rimbauda, trafi na sprzedaż

21 października 2016

bron-verlain-rimbaud
Dom aukcyjny Christie’s ogłosił, że w listopadzie tego roku w Paryżu wystawiony zostanie na sprzedaż rewolwer, z którego Paul Verlaine próbował zabić Arthura Rimbaud. Szacuje się, że broń może osiągnąć cenę około 60 tysięcy euro.

10 lipca 1873 roku przebywający w Brukseli Verlaine udał się do sklepu rusznikarza, gdzie nabył sześciostrzałowy rewolwer kalibru 7 mm i pudełko z nabojami. Chciał w ten sposób położyć kres ciągnącemu się od dwóch lat burzliwemu romansowi z nastoletnim Arthurem Rimbaudem, dla którego porzucił żonę i dziecko.

Tego ranka, po suto zakrapianym wieczorze, który miał pojednać kochanków, Rimbaud dał do zrozumienia, że jednak opuszcza Verlaine’a. Wszelkie próby odwiedzenia młodzieńca od wyjazdu nie przyniosły rezultatu. Sfrustrowany Verlaine dowiedział się od sprzedawcy, jak posługiwać się bronią i trzymał ją cały czas naładowaną pod ręką w kieszeni. W dogodnym momencie zamknął pokój na klucz i wyjął rewolwer. Dwukrotnie strzelił do Rimbaud. Pierwsze kula trafiła chłopaka w lewy nadgarstek, druga minęła celu i utkwiła w ścianie.

Wynajmująca sąsiedni pokój matka Verlaine’a próbowała załagodzić sytuację, tym bardziej, że rana nie była groźna i szybko opatrzono ją w pobliskim szpitalu. Chciała namówić Rimbauda do pozostania w Brukseli zanim ręka się nie wyleczy, ale ten wolał jechać do matki. Zaoferowała więc, że odprowadzi go na dworzec Gare du Midi. Verlaine uparł się, że będzie im towarzyszył. Gdy w drodze, w przypływie szału, znowu wyciągnął broń, przestraszony Rimbaud pobiegł z prośbą o pomoc do stojącego nieopodal policjanta. Verlaine został zatrzymany i trafił do aresztu. Pośród skonfiskowanych mu rzeczy znaleziono listy będące dowodem zażyłego związku z nastoletnim kochankiem, co jeszcze pogorszyło jego sytuację. Verlaine’a skazano na dwa lata więzienia.

Historia ta jest dobrze udokumentowana w zeznaniach przechowywanych obecnie w Bibliotece Królewskiej w Belgii. Jeśli chodzi o broń zarekwirowaną przez policję, została zwrócona rusznikarzowi, który miał wykonać raport balistyczny. Na rewolwerze widnieje numer seryjny 14096, pod którym w księdze rejestrowej sprzedawcy znajdziemy nazwisko Verlaine’a. Kiedy w 1981 roku zakład rusznikarski został zamknięty, broń przekazano policji. Potem dostała się ona w ręce prywatnego kolekcjonera.

Rewolwer zostanie wystawiony na licytacji w Paryżu w dniu 30 listopada.

[am]
fot. i źródło: Christie’s, Art News

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy