Rekordowa kwota za okładkę Spider-Mana autorstwa Todda McFarlane?a

28 lipca 2012


Oryginalna okładka zeszytu komiksowego „The Amazing Spider-Man” nr 328 autorstwa Todda McFarlane?a została sprzedana na aukcji za rekordową kwotę 657 250 dolarów, co czyni ją najdroższym oryginalnym przedmiotem amerykańskiej sztuki komiksowej, jaki został kiedykolwiek sprzedany.

Na przełomie lat 80. i 90. McFarlane narysował kilkanaście historii ze Spider-Manem dla wydawnictwa Marvel, zanim wystartował ze swoją oryginalną serią o Spawnie, z którą jest związany do dnia dzisiejszego.

Okładka pochodziła z kolekcji Martina Shamusa, właściciela sklepu komiksowego na Long Island, który zdecydował się wystawić na licytację swoje zbiory pochodzące z końca lat 80. i początku 90. Wiceprezes domu aukcyjnego Heritage Auctions przewiduje, że sprzedaż wszystkich rarytasów Shamusa może przekroczyć sumę 9 milionów dolarów, co plasowałoby ją wśród najdroższych zlicytowanych kolekcji dzieł sztuki komiksowej w historii.

Poprzednim rekordzistą wśród amerykańskich komiksów była jedna z oryginalnych plansz „Powrotu Mrocznego Rycerza” Franka Millera, za którą zapłacono w marcu 2011 roku 448 125 dolarów. Niekwestionowanym rekordzistą w skali światowej jest pochodząca z 1932 roku oryginalna okładka „Tintina w Ameryce” autorstwa Hergé?a, która w zeszłym miesiącu na licytacji w Paryżu osiągnęła sumę 1,3 miliona euro.

Poniżej możecie zobaczyć oryginalną okładkę Todda McFarlane’a pochodzącą z „The Amazing Spider-Man” nr 328:

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy