Rekordowa kwota ponad 1,5 miliona euro za planszę z komiksu o Tintinie

21 listopada 2016

aukcja-tintin-spacer-1
Padł kolejny rekord na aukcji poświęconej sztuce komiksu! Jedna z plansz z kultowej serii „Przygody Tintina” Hergé’a została sprzedana za niebagatelną kwotę przekraczającą 1,5 miliona euro.

Oryginalna czarno-biała plansza pochodziła z 17. tomu „Przygód Tintina” zatytułowanego „Spacer po Księżycu”. Według szacunkowych i – jak się okazało – błędnych prognoz cena końcowa stronicy komiksu miała oscylować pomiędzy sumą 700 a 900 tysięcy euro. Ostatecznie anonimowy kolekcjoner z Europy musiał zapłacić za wejście w jej posiadanie aż 1,55 miliona euro.

Ta zawrotna kwota nie dziwi Erica Leroya, eksperta z paryskiego domu aukcyjnego Artcurial, który tłumaczy, że publikowany w odcinkach od 1952 do 1953 roku „Spacer po księżycu” stanowi tak naprawdę „jedno z najważniejszych dzieł w powojennym dorobku Hergé?a”, a wartość tej historii można porównać do „Tintina w Tybecie” czy „Klejnotów Bianki Castafiore”.

Komiksy o Tintinie wielokrotnie już notowały rekordy na aukcjach. Tak było chociażby z dwiema ostatnimi stronami z albumu „Berło Ottokara”, które zostały sprzedane w maju tego roku za 1,2 miliona dolarów. Rok wcześniej dwie inne plansze z tego samego komiksu osiągnęły sumę 1,7 miliona dolarów. Z kolei oryginalną okładkę do albumu „Tajemnicza gwiazda” z 1942 roku zlicytowano za 2,8 miliona dolarów.

„Przygody Tintina”, stworzone przez Georges’a Remiego ukrywającego się pod pseudonimem Hergé, uznawane są za jedną z najbardziej pomysłowych i popularnych serii komiksowych na świecie. Belgijski rysownik, opisując perypetie młodocianego reportera-podróżnika, umiejętnie połączył akcenty awanturnicze i humorystyczne. Polskim wydawcą komiksów o Tintinie jest Egmont.

Poniżej możecie zobaczyć cenną planszę z komiksu „Spacer po księżycu”:

aukcja-tintin-spacer-2

[mw]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy