Rekordowa ilość zgłoszeń do Nagrody Literackiej Gdynia

13 maja 2013

Nagroda Literacka Gdynia 2013 - rekordowa liczba zgłoszeń
Maj i czerwiec to kluczowy czas w kalendarzu Nagrody Literackiej Gdynia. Na początek – już 16 maja – Kapituła gdyńskiego lauru przedstawi swoje kolejne nominacje. Praca do wykonania była wyjątkowo trudna, ponieważ kandydatów do otrzymania Kostki Literackiej pojawiło się w tym roku rekordowo dużo.

Dokładnie 339 ? tyle widnieje tytułów (wydanych w 2012 r.) na liście zgłoszeń do Nagrody. Jest to blisko 70 książek więcej aniżeli w poprzedniej edycji. Niezmiennie obowiązuje podział na kategorie: poezja, proza i eseistyka. „Mając je do dyspozycji i dodatkowo specjalną Nagrodę Osobną, możemy tę różnorodność do pewnego stopnia kiełznać, ale i tak przestrzeń wątpliwości pozostaje ogromna. Tym większa, że co roku inna dziedzina zdaje się bardziej aktywna i twórcza. Najczęściej przoduje poezja, czasami wręcz przytłacza bogactwem interesujących, a nawet bardzo wybitnych książek, jednak w ubiegłym roku szczególny 'kłopot’ mieliśmy z nadmiarem świetnej eseistyki” ? wyjaśnia prof. Piotr Śliwiński, przewodniczący Kapituły NLG.

Ostatecznie jurorzy wskażą łącznie maksimum 15 tytułów, które wzbudziły ich szczególne uznanie. Oficjalne ogłoszenie nominacji będzie jednym z wydarzeń w ramach Warszawskich Targów Książki, które przeniosły się z Pałacu Kultury i Nauki do zupełnie nowej przestrzeni ? Stadionu Narodowego. Pierwszy dzień imprezy jest tzw. dniem branżowym ? dedykowanym wydawcom oraz pisarzom, podczas którego ogłaszane są również nominacje do innych prestiżowych nagród literackich.

Nazwiska laureatów zostaną przedstawione podczas Gali Finałowej – 22 czerwca. Uroczystość odbędzie się na scenie rozbudowywanego Teatru Muzycznego i będzie dostępna dla widzów TVP Kultura i TVP Gdańsk. Wydarzenie tradycyjnie poprzedzi trzydniowy Festiwal „Literaturomanie” ? Dni Nagrody Literackiej Gdynia, który ponownie trafi w gościnne mury Teatru Miejskiego (20 ? 22 czerwca). „Miasto Gdynia konsekwentnie przygotowuje ofertę kulturalną dla miłośników słowa pisanego. Latem i jesienią zapowiada się dużo ciekawych wydarzeń związanych z literaturą, m.in. pod szyldem Nagrody Literackiej Gdynia, ale nie tylko” ? zapewnia dr Violetta Trella, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni.

Nagroda została powołana do życia w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców i jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Zwycięzcy w trzech kategoriach otrzymują pamiątkowe statuetki (Kostki Literackie) oraz nagrody w wysokości 50 tysięcy złotych. Natomiast laureat „Nagrody Osobnej” ? 10 tysięcy zł. Dzięki swej niespotykanej dotąd formule równorzędnego wyróżniania poetów, prozaików oraz eseistów, gdyńska nagroda szybko stała się ważnym i unikalnym wydarzeniem w polskim środowisku literackim.

Pośród tak popularnych i nagradzanych już autorów jak Wiesław Myśliwski czy Andrzej Stasiuk, w gronie nominowanych oraz laureatów „Gdyni” regularnie i licznie pojawiają się także przedstawiciele młodego pokolenia (m.in. Justyna Bargielska, Michał Witkowski) czy też pisarze bardzo niszowi – prof. Marian Pankowski czy Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (dwukrotnie nagrodzony w Gdyni). Niezwykle istotnym werdyktem wydaje się być również laur za eseistykę. W ten sposób doczekała się ona prestiżowej nagrody na równi z prozą i poezją, a także silnego bodźca promocyjnego, którego wcześniej wyraźnie brakowało.

Pod szyldem „Gdyni” przyznawane są nie tylko laury, ale też organizowane liczne proczytelnicze i środowiskowe przedsięwzięcia. W tym roku kalendarium wydarzeń Nagrody Literackiej Gdynia 2013 zapowiada się następująco:

1. Ogłoszenie nominacji podczas Warszawskich Targów Książki (16 maja, godz. 14:00, Centrum Konferencyjne Stadionu Narodowego w Warszawie, Sala Amsterdam)
2. Dni Nagrody Literackiej Gdynia – „Literaturomanie” (20 – 22 czerwca, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, Gdynia)
3. Gala Finałowa NLG (22 czerwca ? Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej, Gdynia)
4. Jesienne Spotkania z Laureatami NLG (październik – listopad 2013 r.)

Ponadto Gdynia powołała do życia „Dodatek LITERAcki”, 24-stronicowy półrocznik, który emitowany jest bezpłatnie wraz z wybranymi tytułami prasowymi. Pod redakcją Mariusza Grzebalskiego powstał niszowy periodyk, do którego pisują cenieni krytycy oraz literaci, a także największe polskie nadzieje literackie.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy