Rękopis wiersza Edgara Allana Poego sprzedany za 300 tysięcy dolarów

30 lipca 2013

Edgar Allan Poe - Robak Zdobywca
Od dawna uznawany za zagubiony rękopis wiersza ?Robak Zdobywca? Edgara Allana Poego (patrz zdjęcie powyżej) został sprzedany na aukcji w Marion w stanie Massachussets za kwotę 300 tysięcy dolarów. To kwota co najmniej kilkunastokrotnie przewyższająca wcześniejsze prognozy specjalistów.

Przypuszcza się, że napisany i podpisany własnoręcznie przez autora dokument powstał w latach 30. XIX wieku. Chociaż rękopis przez wiele lat uchodził za zaginiony, od 1920 roku znajdował się w prywatnych archiwach pewnej rodziny z Rhode Island.

Rzeczoznawca i właściciel sklepu z antykami w Marion, gdzie w minioną sobotę odbyła się aukcja, przyznał, że spodziewał się, iż ostateczna cena wyniesie od 10 do 20 tysięcy dolarów. Tak więc suma, za jaką wiersz został zakupiony, również i jego wprawiła w niemałe zaskoczenie.

„Robak Zdobywca” to jeden z około stu wierszy i opowiadań, jakie Poe napisał w trakcie swej działalności literackiej, zakończonej niewyjaśnioną do dzisiaj śmiercią pisarza 7 października 1849 roku.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy