Recenzje książek klientów Amazona tak samo wiarygodne jak krytyków?

24 maja 2012


Przeprowadzone niedawno przez harvardzką Szkołę Biznesu badania wykazały ponoć, że recenzje książek zamieszczane przez klientów na stronie Amazon.com są równie wiarygodne, jak te z gazet i magazynów pisane przez profesjonalistów zajmujących się literaturą zawodowo.

Profesor Marc Luca i jego zespół przeanalizował 100 recenzji książek z gatunku literatury faktu, zebranych z 40 różnych źródeł (w tym „The Guardian”, „New York Times”, czy „Washington Post”) opublikowanych w latach 2004 – 2007. Badacz przyjrzał się także recenzjom zamieszczanym na stronie Amazona przez tzw. „zwykłych” czytelników. Do jakich doszedł wniosków?

Zdaniem profesora recenzje amatorów opublikowane na stronie sklepu są w większości równie wiarygodne, co te publikowane przez profesjonalistów, choć nie zawsze dorównują im jakością. Badania wykazały także, że klienci Amazona częściej dają korzystne oceny debiutantom, podczas gdy krytycy nagradzanym pisarzom, którzy zostali już zauważeni przez media.

Co więcej, zdaniem analityków, przy bliższym zbadaniu zjawiska okazało się, że szanse na recenzję rosną o 25 procent, jeśli autorzy zwrócili wcześniej uwagę mediów, a o 5 procent zwiększają się szanse, że recenzja będzie przychylna. Badania wykazały także, że poszczególne gazety „faworyzują” autorów, którzy są ich dziennikarzami.

Kontrowersyjne wyniki badań wywołały sprzeciw w środowisku krytyków i recenzentów. Paul Leity, redaktor działu recenzji z „The Guardian”, zaprzecza, żeby dobierał tytuły ze względu na koneksje z gazetą. „To przyjemność natrafić na zaskakującą i cudowną książkę pisarza, o którym nigdy wcześniej nie słyszałem” – powiedział.

I chociaż powyższe badania przeprowadzono jedynie na tytułach z kategorii literatury faktu (nie jest to gatunek reprezentatywny dla całego działu książek), a część klientów księgarń na całym świecie faktycznie pisze wyczerpujące i rzetelne opinie, my – niejako na przekór – postanowiliśmy bardzo tendencyjnie (jakby nie było – w obronie własnego serwisu!) wybrać sobie trzy recenzje klientów Amazona, które zaprzeczają badaniom amerykańskich naukowców. Tli się w nas resztka nadziei, że żaden z szanujących się periodyków nie zamieściłby ich na swojej stronie.

recenzja „Na wschód od Edenu” Steinbecka

recenzja „Drakuli” Brama Stokera

recenzja powieści Pameli Andreson „Gwiazda”

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy