Ranking najpopularniejszych francuskich pisarzy 2024 roku. Poznaliśmy nazwiska i liczbę sprzedanych książek

19 marca 2025

Mélissa Da Costa umacnia swoją pozycję na francuskim rynku książki i drugi rok z rzędu detronizuje Guillaume’a Musso. Co roku instytut badawczy GfK wspólnie z dziennikiem „Le Figaro” publikuje ranking najpopularniejszych francuskich pisarzy. Jak prezentuje się zestawienie za 2024 rok?

Mélissa Da Costa i jej tzw. powieści feel-good (poprawiające nastrój) szturmem podbiły francuskie księgarnie. W 2021 roku, czyli już w dwa lata po książkowym debiucie, zajęła ósmą pozycję w zestawieniu najlepiej sprzedających się pisarzy we Francji. W 2022 roku wspięła się na trzecie miejsce, by w 2023 roku zostać pierwszą kobietą na szczycie listy w 20-letniej historii rankingu GfK i „Le Figaro”. W osiągnięciu tym pomogła jej ubiegłoroczna przerwa w publikowaniu książek Guillaume’a Musso, który wcześniej przez dwanaście lat zajmował pierwszą pozycję.

Ci, którzy spodziewali się, że nowa powieść pisarza, „Ktoś inny” z 2024 roku, spowoduje jego triumfalny powrót na szczyt, musieli przeżyć niemałe zaskoczenie. Musso wprawdzie osiągnął wynik przekraczający 1,1 miliona egzemplarzy, który jeszcze dwa lata temu pozwoliłby mu zająć pierwsze miejsce w rankingu, ale tym razem musiał zadowolić się drugą pozycją. Mélissa Da Costa sprzedała bowiem 1,16 miliona egzemplarzy.

Śladem Mélissy Da Costy podąża Morgane Moncomble. Ta autorka romansów po raz pierwszy dostała się do rankingu w 2023 roku ze sprzedażą w wysokości 521 tysięcy egzemplarzy, która zapewniła jej ostatnie, dziesiąte miejsce. Rok później niemal podwoiła ten wynik, co zapewniło jej pozycję trzecią.

W zestawieniu można odnotować również rzucającą się w oczy nieobecność. Po raz pierwszy od 2004 roku nie pojawia się Marc Levy, który w pierwszych latach przygotowywania rankingu zajmował pozycję numer jeden (dopóki nie strącił go z niej Guillaume Musso). W ostatnim czasie nakłady książek Levy’ego znacząco spadły, przez co w 2023 roku ledwie załapał się na dziewiąte miejsce, a tym razem nie ma go wcale.

Do pierwszej dziesiątki nie załapał się też ubiegłoroczny laureat Nagrody Goncourtów Kamel Daoud. Z pewnością jednak nie ma powodów do narzekania, ponieważ w dużej mierze dzięki temu prestiżowemu wyróżnieniu jego powieść „Houris” sprzedała się bowiem w imponującym nakładzie 391 085 egzemplarzy.

Podobnie jak przed rokiem w rankingu dominują autorki – jest ich sześć, z czego trzy są młode (Sarah Rivens ma 25 lat, Morgane Moncomble 28 lat, a Mélissa Da Costa 34 lata), co oznacza, że swój bestsellerowy status osiągnęły bardzo szybko.

Niezmiennie większość pisarzy i pisarek zawdzięcza swoją obecność w zestawieniu wydaniom kieszonkowym swych książek, które wprawdzie cieszyły się w 2024 roku nieco mniejszą popularnością, ale nadal pozostają najważniejszym formatem pod względem wolumenu sprzedaży na francuskim rynku.

Łącznie dziesięcioro najpopularniejszych francuskich pisarzy sprzedało w 2024 roku prawie 7,9 miliona egzemplarzy książek. To więcej niż w 2023 roku, gdy osiągnęli sprzedaż 7,5 miliona egzemplarzy, ale mniej niż w 2022 roku, kiedy przekroczono pułap 8 milionów egzemplarzy. Jak wyliczono, książki dziesięciorga najpopularniejszych autorów osiągnęły obrót w wysokości 112 milionów, co stanowi 23 proc. obrotu całego rynku książki.

Poniżej możecie zapoznać się z pełną dziesiątką najpopularniejszych francuskich pisarzy 2024 roku:

1. Mélissa Da Costa – 1 162 730 egz.
2. Guillaume Musso – 1 104 096 egz.
3. Morgane Moncomble – 984 144 egz.
4. Virginie Grimaldi – 946 787 egz.
5. Joël Dicker – 863 740 egz.
6. Franck Thilliez – 689 112 egz.
7. Marie-Bernadette Dupuy – 540 967 egz.
8. Sarah Rivens – 540 628 egz.
9. Valérie Perrin – 528 292 egz.
10. Michel Bussi – 525 478 egz.

Lista obejmuje wszystkich francuskojęzycznych autorów beletrystyki (nie licząc twórców esejów, komiksów i książek dla dzieci). Statystyki opierają się na faktycznej sprzedaży książek we wszystkich formatach na terenie Francji poprzez dostępne kanały dystrybucji (księgarnie, sklepy specjalistyczne, kioski, supermarkety, Internet). Reprezentatywna próba liczy 8,5 tysiąca punktów sprzedaży, w tym 1,1 niezależnych księgarni.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy