banner ad

Radni Gdańska powołali Dom Literatury. Co wiemy o nowej instytucji?

29 maja 2025

Radni Gdańska przegłosowali powołanie Domu Literatury. Instytucja rozpocznie działalność 1 lipca 2025 roku. Jej celem ma być rozwijanie i wzmacnianie życia literackiego miasta.

Zgodnie z zapowiedziami Dom Literatury będzie pierwszą w pełni autonomiczną, wyspecjalizowaną jednostką samorządową w Gdańsku, która skoncentruje się na twórczości pisarskiej, jej autorach oraz szeroko pojętym sektorze książki. Misją instytucji będzie rozwijanie, wspieranie i promowanie życia literackiego miasta oraz regionu Pomorza. Dom Literatury ma organizować działania z myślą o szerokiej publiczności, ale też wspierać pisarzy, badaczy, tłumaczy i wydawców.

W przyszłości nowa instytucja będzie również gromadziła, opracowywała i udostępniała zbiory będące świadectwem literackiej historii miasta. Planowane jest m.in. utworzenie archiwum pisarskiego dorobku wybitnych autorów związanych z Gdańskiem.

„Gdańsk to miasto literatury, z wielowiekową historią, związaną z książką, drukarstwem, myślą wolną i słowem niezależnym. Chcemy, by literatura miała w naszym mieście swoje stałe, widoczne i dostępne dla wszystkich miejsce. Dom Literatury będzie przestrzenią spotkania – mieszkańców z książką, pisarzy z czytelnikami, a lokalnej kultury ze światem” – powiedziała prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz.

Nie tylko nowe, ale też stare zadania

Jak informuje magistrat, Domu Literatury wyodrębniony zostanie ze struktury Gdańskiej Galerii Miejskiej. W praktyce przejmie więc funkcje dotychczas tam realizowane oraz zespół zadaniowy projektu Gdańsk Miasto Literatury. Będzie kontynuował dotychczasowe programy literackie, gdańskie rezydencje pisarskie oraz inne projekty i działania. „Instytucja będzie odpowiedzialna także za koordynację miejskich strategii rozwoju sektora literackiego, współpracę przy realizacji literackich nagród miejskich oraz inicjowanie nowych projektów i partnerstw” – czytamy w komunikacie.

Domem Literatury kierować będzie Elżbieta Foltyniak, dotychczasowa pełnomocniczka projektu Gdańsk Miasto Literatury. Wspierać ją ma siedmioosobowa Rada Programowa złożona z przedstawicieli środowisk twórczych, ekspertów i reprezentantów miasta. Rada będzie wpływać na kierunki rozwoju Domu Literatury oraz opiniować program instytucji.

Siedziba Domu Literatury

Tymczasową siedzibą Domu Literatury będzie kamienica przy ul. Długiej 35, gdzie wcześniej znajdował się Dom Rosyjski. Tam już od 2022 roku mają miejsce liczne spotkania, warsztaty i performanse literackie. W dalszej perspektywie instytucja przeniesie się do odrestaurowanego zespołu dawnego sierocińca przy ul. Sierocej 6-8, który podlega właśnie rewitalizacji. Obiekt ma być oddany do użytku pod koniec 2027 roku (wizualizacja na zdjęciu).

W nowej siedzibie znajdzie się m.in.: wystawa stała poświęcona literackiemu Gdańskowi, czytelnia i archiwum twórców związanych z Gdańskiem, przestrzeń edukacyjna i księgarska, sale rezydencyjne i warsztatowe oraz miejsce działań performatywnych i interdyscyplinarnych.

Powołując Dom Literatury, Gdańsk dołącza do innych polskich miast, takich jak Kraków, Wrocław czy Łódź, które stawiają na literacki rozwój i utworzyły specjalizującą się w tym obszarze instytucję.

[am]
fot. UM Gdańsk

Tematy: , ,

Kategoria: newsy