Quentin Blake autorem okładki nowej płyty Jamesa Blake?a

11 maja 2016

quentin-okaldke-blakea-1
Jeden z najbardziej znanych brytyjskich ilustratorów i autorów książek, u nas kojarzony głównie z rysunkami do powieści Roalda Dahla, stworzył oprawę graficzną nowej płyty Jamesa Blake?a.

Okładkę płyty „The Colour in Anything” zdobi nastrojowa akwarela przedstawiająca piosenkarza idącego polną drogą. Do ostatnich dni przed premierą projekt trzymany był w tajemnicy, aż na ulicach Londynu nie pojawiły się pierwsze billboardy z motywami graficznymi nawiązującymi do okładki.

quentin-okaldke-blakea-2

Początkowo planowano, że Quentin Blake wykona ilustrację na winylową EP-kę mającą ukazać się przed albumem. Kiedy jednak muzyk zobaczył efekt końcowy, był pod tak ogromnym wrażeniem, że postanowił użyć grafiki na okładce pełnowymiarowej płyty.

quentin-okaldke-blakea-3

„Jestem pewnego rodzaju analfabetą muzycznym. Chociaż słucham muzyki, to tak naprawdę nie wiem, co się w niej dzieje. Niemniej potrafię odpowiedzieć na atmosferę. Sądzę, że James i ja mamy niektóre podobne poglądy na temat tego, jak działa wyobraźnia” – wyjaśnił Quentin Blake.

quentin-okaldke-blakea-4

„Oczywiście krajobraz, który narysowałem do tej muzyki bardzo różni się od tego, co rysuję dla dzieci. Nie jestem pewien, czy to James tak wpływa na krajobraz, czy krajobraz wpływa na niego, ale to było wspaniałe móc narysować te ciemne pochmurne widoki i dziwaczne drzewa zamieszkałe przez kruki i młode kobiety” ? powiedział 83-letni ilustrator.

quentin-okaldke-blakea-5

„W czasie, gdy tworzyłem rysunki, James nie ukończył jeszcze pracy nad muzyką i ? choć może to tylko wymysł ? byłoby miło pomyśleć, że prawdopodobnie przyczyniły się w małym stopniu do tego, co ostatecznie słyszymy” – dodał Quentin Blake.

quentin-okaldke-blakea-6

Jak zapewne zauważyliście muzyk i ilustrator dzielą to samo nazwisko. W żaden sposób nie są jednak ze sobą spokrewnieni. „Jestem taki szczęśliwy, że mogłem współpracować z nim przy tym projekcie. Zawsze kochałem to, co robi” ? powiedział o Quentinie James Blake w wywiadzie dla BBC.

quentin-okaldke-blakea-7

Trzeci album Jamesa Blake?a ukazał się 6 maja, ponad trzy lata po premierze „Overgrown”. Na płycie wyprodukowanej przez Ricka Rubina gościnnie wystąpili Bon Iver i Frank Ocean.

quentin-okaldke-blakea-8

quentin-okaldke-blakea-9

quentin-okaldke-blakea-10

[am]
fot. Burgess Studio

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy