banner ad

Putin utworzy dla studentów kanon 100 najlepszych książek

27 stycznia 2012


Rosyjski premier, Władimir Putin, przedłożył plan opracowania kanonu 100 rosyjskich książek, które każdy absolwent szkoły będzie musiał przeczytać.

W artykule zamieszczonym w Niezawisimaja Gazieta Putin pisze, że ?w 1920 roku kilka wiodących uczelni w Stanach Zjednoczonych poparło coś, co nazwano Zachodnim Kanonem, kanonem książek uważanych za najważniejsze i najbardziej wpływowe w kształtowaniu kultury zachodniej?, dodając, że ?każdy szanujący się student był zobowiązany do przeczytania 100 książek, ze specjalnie skompilowanej listy najlepszych książek świata zachodniego?.

Putin twierdzi, że Rosję „zawsze opisywano jako 'czytający naród'”, dlatego zaproponował przeprowadzenie badań w celu wyłonienia twórców najbardziej wpływowych dla kultury, a następnie opracowania kanonu 100 książek, które absolwenci będą musieli przeczytać w domu, a nie w szkole. Na egzaminach końcowych każdy będzie musiał napisać esej na temat jednej z wybranych pozycji albo ewentualnie ?wykazać się wiedzą i światopoglądem w różnych konkursach studenckich?.

Amerykański dziennikarz Alexander Nazaryan w artykule opublikowanym w Daily News nazwał pomysł Putina socjotechniką, która pod mandatem literatury będzie służyła manipulacji ludzkimi umysłami.

Z drugiej jednak strony, Rosja ma spory zastęp pisarzy, których znajomość wydaje się wręcz konieczna. Czy wszyscy oni trafią na wspomnianą listę? Zobaczymy.

Na zdjęciu załączonym do newsa Władimir Putin odwiedza Aleksandra Sołżenicyna w jego domu niedaleko Moskwy (rok 2007).

Tematy: , ,

Kategoria: newsy