Pussy Riot zainspirowane literaturą?

18 sierpnia 2012


Nie cichnie burza medialna wokół trzech członkiń punkowego zespołu Pussy Riot, które rosyjski sąd skazał w piątek na dwa lata łagrów za odśpiewanie w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela piosenki „Bogurodzico, przegoń Putina”. W oświadczeniu, jakie skazane przedstawiły w sądzie 8 sierpnia, nie zabrakło odwołań do rosyjskiej literatury walczącej oraz pisarzy, którymi kobiety się inspirowały.

Nadieżda Tołokonnikowa wspomniała o założonej w latach 20. zeszłego wieku przez młodych rosyjskich literatów grupie OBERIU, propagującej „absurdyzm”: „Katia, Masza i ja możemy tkwić w więzieniu, ale nie uważam nas za pokonane. Tak jak dysydenci nie zostali pokonani, choć znikali w szpitalach psychiatrycznych i więzieniach – oni ogłaszali swój wyrok przeciwko reżimowi. Sztuka kreowania wizerunku epoki nie zna zwycięzców albo przegranych. Tak samo było z poetami OBERIU, którzy pozostali artystami aż do końca, niewytłumaczalni i niezrozumiali. Pussy Riot są adeptkami i dziedziczkami Aleksandra Wwiedienskiego. Jego zasada złego rymu jest nam droga. Napisał, że czasami myśli o dwóch różnych rymach, dobrym i złym, i zawsze wybiera zły, ponieważ jest zawsze słuszny”.

Marija Aliochina w swej mowie cytowała poetę Iosifa Brodskiego, który skazany był na przymusowe roboty, a w 1972 roku wygnany z kraju: „Chciałabym podkreślić, że bardzo podobne metody zostały wykorzystane podczas procesu poety Brodskiego. Jego wiersze zostały określone jako „tak zwane” wiersze; świadkowie oskarżenia w rzeczywistości ich nie przeczytali, podobnie jak w naszym przypadku liczba świadków, która nie widziała spektaklu a jedynie klip zamieszczony on-line. Nasze przeprosiny, jak się wydaje, również zostały określone przez organy kolegialne prokuratury jako ?tak zwane? przeprosiny”. Na koniec Aliochina doszła do wniosku, że „ta wolność żyje dalej z każdą osobą, która nie jest obojętna, która słucha nas w tym kraju. Z każdym, kto odnalazł kawałki z rozprawy w sobie, tak jak w poprzednich czasach znaleziono je u Franza Kafki i Guy?a Deborda. Wierzę, że mam w sobie uczciwość i otwartość, łaknę prawdy; i te rzeczy uczynią wszystkich nas nieco bardziej wolnymi.”

Odwołania aktywistek do literatury nie są wcale przypadkowe. Są wśród nich wszakże studentki filozofii i literatury. Anglojęzyczną transkrypcję pełnych oświadczeń członkiń grupy można znaleźć na stronie magazynu ?n+1?.

Na zdjęciu poniżej trzy skazane wyrokiem sądu członkinie Pussy Riot – Nadieżda Tołokonnikowa, Jekatierina Samucewicz i Marija Aliochina:

fot. całego zespołu Pussy Riot: Igor Mukhin
fot. trójki skazanych członkiń Pussy Riot: Denis Bochkarev

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy