Przyznano nagrody World Fantasy Award 2012

6 listopada 2012


Podczas zakończonego w niedzielę w Toronto (Kanada) konwentu ogłoszono nazwiska laureatów dorocznej nagrody World Fantasy Award dla najlepszych autorów fantastyki.

Za najlepszą powieść minionego roku uznano „Osamę” autorstwa Lavie Tidhara. W alternatywnym świecie pozbawionym globalnego terroryzmu prywatny detektyw o imieniu Joe zostaje zatrudniony przez tajemniczą kobietę, by odnaleźć mało znanego autora powieści pulpowych, z których jedna nosi tytuł „Osama bin Laden: Strażnik obywatelski”. Joe wyrusza na poszukiwania dookoła świata ? od najdalszych zakątków Azji aż po największe stolice Europy. Goniony przez nieznanych napastników odkrywa nie tylko mroczny świat uchodźców, upiorne istoty nawiedzające świat, w którym żyje, ale również własną tożsamość. Joe wie, jak powinna skończyć się cała historia, ale nawet on nie jest gotowy na odkrycie prawdy, jaką odnajdzie w Nowym Jorku oraz na szczycie pewnego wzgórza w Kabulu, ani na dokonanie wyboru, jaki będzie musiał wreszcie dokonać. W „Osamie” autor w błyskotliwy sposób sięga do zbiorowej podświadomości po 11 września, mieszając razem elementy noire z literaturą faktu, historią alternatywną i międzynarodowym thrillerem, aby stworzyć poruszający portret naszych czasów. W walce o nagrodę książka pokonała m.in. „Dallas ?63” Stephena Kinga oraz „Taniec ze smokami” George?a R. R. Martina.

Nagrodę w kategorii najlepsza nowela (od 10 do 40 tysięcy słów) otrzymał/a K. J. Parker, czyli tajemniczy autor lub autorka fantasy z Wielkiej Brytanii, której/którego tożsamość nie jest znana. Jak można się więc było domyślić – po nagrodę również nie zgłosił/a się osobiście. „A Small Price to Pay for Birdsong” to rozgrywająca się w innym świecie opowieść o podejmowaniu decyzji niemożliwych do spełnienia i naturze zdrady. Poznajemy w nim relację pewnego profesora i kompozytora ze swym błyskotliwym, lecz niestabilnym protegowanym. Oboje są pełnymi wad, nieprzyjemnymi osobnikami, co prowadzi do sytuacji, w której profesor więzi i zmusza siłą protegowanego do skomponowania jeszcze jednego utworu.

Najlepszym opowiadaniem (poniżej 10000 słów) okazał się tekst Ken Liu zatytułowany „Papierowa menażeria”. Opowiadanie mogliśmy przeczytać w Nowej Fantastyce z czerwca tego roku.

Zwycięzcy w pozostałych kategoriach przedstawiali się następująco:
– zbiór opowiadań: Tim Powers za „The Bible Repairman and Other Stories”
– antologia: „The Weird”, pod redakcją Jeffa i Ann VanderMeerów
– artysta: John Coulthart

Specialne wyróżnienia otrzymali:
– dla profesjonalistów: Eric Lane z wydawnictwa Dedalus Books
– dla nieprofesjonalistów: Raymond Russell i Rosalie Parker z Tartarus Press

Nagrody za całokształt twórczości wręczono George’owi R.R. Martinowi oraz Alanowi Garnerowi.

World Fantasy Award to nagroda za wybitne osiągnięcia na polu literatury fantasy, przyznawana od 1975 roku podczas World Fantasy Convention. Wśród dotychczasowych zwycięzców znaleźli się także pisarze głównonurtowi, m.in. Haruki Murakami, Patrick Süskind i Jonathan Carroll. Statuetka, którą otrzymują laureaci, przedstawia popiersie H. P. Lovecrafta.

fot. Tor

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy