Przyszłość Świata Książki pod znakiem zapytania

20 grudnia 2012


Niemiecki Weltbild postanowił zakończyć działalność na polskim rynku. Prowadzone przed firmę wydawnictwo Świat Książki zostało wystawione na sprzedaż.

Jak poinformowano w komunikacie prasowym, prowadzone na przestrzeni minionych miesięcy poszukiwania i próby pozyskania partnera biznesowego dla całego oddziału polskiego nie przyniosły zamierzonego efektu, dlatego w obliczu zaistniałej sytuacji udziałowcy Weltbild Polska podjęli decyzję o zamknięciu spółki.

W ciągu najbliższych miesięcy firma przeprowadzi intensywną kampanię wyprzedażową. Całkowite zamknięcie działań operacyjnych Weltbildu w Polsce przewidziane jest na połowę 2013 roku.

Decyzja Weltbildu zaskoczyła nie tylko pracowników firmy, którzy o likwidacji dowiedzieli się wczoraj, ale również pisarzy wydających swoje książki w należącym do Weltbildu Świecie Książki.

Chociaż firma podkreśla, że prowadzone są rozmowy mające na celu sprzedaż najcenniejszych aktywów firmy, Sylwia Chutnik, autorka opublikowanej niedawno nakładem Świata Książki powieści „Cwaniary”, napisała na swoim profilu na Facebooku, że „czarno widzi” przyszłość wydawnictwa.

W podobnym tonie wypowiada się Michał Witkowski, który wręcz ma nadzieję, że nikt Świata Książki nie kupi, dzięki czemu uda się rozwiązać dotychczasowe umowy i przejść gdzie indziej. Powód? „Nie chcę być w wydawnictwie, które jest pucharem przechodnim różnych mało zainteresowanych jego dobrem koncernów! Teraz kupi nas producent pościeli i dołoży nasze książki do swoich pościeli? Bo może, bo zapłacił? Zrobię wszystko, aby anulować umowę” ? napisał na Facebooku.

Świat Książki rozpoczął działalność na polskim rynku w 1994 roku jako klubowe wydawnictwo oferujące sprzedaż swoich książek drogą wysyłkową oraz poprzez sieć klubowych księgarni. Do końca 2011 roku oficyna opublikowała ponad 6500 tytułów w łącznym nakładzie przekraczającym 65 milionów egzemplarzy. W kwietniu minionego roku firmę zakupiła niemiecka grupa Weltbild (dawniej Klub Dla Ciebie), stając się jednym z liderów polskiego rynku wydawniczego.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy