banner ad

Przyjmowanie zgłoszeń do piątej edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej dobiegło końca. Nadesłano rekordową liczbę tytułów

4 kwietnia 2022

Z ostatnim dniem marca zakończono przyjmowanie zgłoszeń do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” za 2021 rok. Jak informuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, która jest operatorem wyróżnienia, w tym roku nadesłano rekordową liczbę tytułów od wydawnictw, zrzeszeń literackich, uczelni humanistycznych, instytucji kultury i bibliotek, nie tylko z Pomorza, ale z całej Polski.

Wśród zgłoszonych do nagrody książek jest cały wachlarz różnorodnych pozycji. Oprócz wielu powieści znalazła się również literatura dziecięca, biografie, tomiki poetyckie, reportaże, a nawet dramaty. Oczywiście nie zabrakło licznych monografii i opracowań poświęconych architekturze, historii, przyrodzie i innym zagadnieniom tematycznie związanym z Pomorzem.

Jury nagrody czeka ogromna praca. Na liście książek, które będą ubiegały się o tytuł Literackiej Książki Roku jest 168 pozycji, natomiast o miano Pomorskiej Książki Roku walczyć będzie aż 260 tytułów. To znacznie więcej niż w ubiegłych latach.

Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza” została ustanowiona przez Samorząd Województwa Pomorskiego w 2018 roku jako uznanie dokonań pomorskich autorów i wydawców, a jednocześnie impuls do rozwoju pomorskiego piśmiennictwa i czytelnictwa. Nagrodę przyznaje się autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu bądź autorom dzieł w istotny sposób związanych z tematyką pomorską oraz za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury w roku poprzedzającym jej wręczenie. Miejsce publikacji książek nie ma znaczenia.

Pomorska Nagroda Literacka zostanie wręczona po raz piąty. Laureatami zostali do tej pory Martyna Bunda za powieść „Nieczułość”, Monika Milewska za książkę „Latawiec z betonu”, Izabela Morska za „Znikanie” oraz Antoni Pawlak za tom wierszy „Ale bez rozgrzeszenia”. Kto dołączy do tego grona w tym roku? O tym zdecyduje jury w składzie: prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski – literaturoznawca, Władysław Zawistowski – dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, prof. dr hab. Edmund Kizik – historyk, Elżbieta Pękała – redaktorka, promotorka czytelnictwa oraz dr hab. Katarzyna Szalewska, prof. UG,

Prace kapituły potrwają do połowy października. We wrześniu zostaną ogłoszone nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej w dwóch kategoriach. Zwycięzcę poznamy podczas gali wręczenia nagrody 21 października w Centrum Św. Jana w Gdańsku.

[am]
fot. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy