banner ad

Przewoźnik z Hamburga zainstalował w swoich autobusach regały z książkami

31 stycznia 2017


Firma VHH z Hamburga (Niemcy) wie, czym umilić czas pasażerom korzystającym z komunikacji miejskiej. Oczywiście lekturą! W należących do tego przewoźnika autobusach instalowane są regały z książkami.

Z tytułów zgromadzonych na rzucających się w oczy, czerwonych regałach mogą korzystać bezpłatnie wszyscy pasażerowie. Wystarczy sięgnąć po książkę, która wydaje się interesująca, i rozpocząć lekturę. Co ważne, nie trzeba się stresować, czy uda nam się skończyć czytać w trakcie przejazdu. Książki są specjalnie oznakowane, można je zabrać ze sobą do domu i przynieść z powrotem do autobusu lub wysłać do sklepu, który dba o zaopatrzenie regałów.

Projekt o nazwie „Buchhaltestellen” (z niem. „Książkowy przystanek”) wystartował w 2010 roku, kiedy to na miasto wyjechało pierwszych kilka autobusów z książkami. Obecnie regały znajdują się już w 150 pojazdach, ciesząc się niemałą popularnością wśród miłośników literatury. Książki na regały dostarcza dom towarowy Stilbruch sprzedający rzeczy używane pozyskane z darów. Każdego tygodnia pracownicy tej firmy dobierają kolejne nowe lektury najlepiej nadające się do czytania podczas podróży. W ciągu minionych siedmiu lat na półki autobusów trafiło prawie milion pozycji.

Kilka lat temu z podobną inicjatywą próbowały wystartować władze Gdańska, instalując w tramwajach siatki na książki. Do obiegu trafiło wówczas 400 pozycji. Szybko jednak zrezygnowano z pomysłu, gdyż książki wciąż znikały i miejscowa biblioteka nie nadążała z ich wymienianiem.

[am]
fot. i źródło: VHH-busse

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy