Przepisz odręcznie wiersz i podaruj go wybranej osobie. Rusza 2. edycja ogólnopolskiej akcji społecznej

4 sierpnia 2020

Fundacja im. Zbigniewa Herberta po raz drugi inicjuje akcję społeczną „Podaruj wiersz”. W ten sposób chce przypomnieć wszystkim, że „poezja jest darem”, a podarowanie komuś wiersza może wzmocnić relacje międzyludzkie, których osnową jest słowo – znaczące, niosące sens, dające oparcie.

Inspiracją dla akcji są listy-wiersze, które Zbigniew Herbert pisał do przyjaciół, ważnych dla niego osób i artystów, obdarowując ich autografami swych utworów. Udział w inicjatywie polega na przepisaniu odręcznie wybranego wiersza i podarowaniu go wybranej osobie. Organizatorzy przygotowali specjalną kartę papeterii, na której można to uczynić. Karty otrzymamy bezpłatnie w bibliotekach publicznych na terenie całego kraju. Można je też pobrać na stronie podarujwiersz.pl.

Osoby, które chciałyby wziąć udział w akcji, ale obawiają się korzystania z papierowych kart papeterii ze względu na ciągle istniejące zagrożenie koronawirusem, mogą podarować wiersz drogą elektroniczną, w formie „cyfrowego dyptyku” składającego się ze zdjęcia przepisanego wiersza oraz pliku audio z odczytem utworu. Fotografię i nagranie można w łatwy sposób wykonać za pomocą większości telefonów komórkowych.

„Poezja jest darem. Otrzymujemy ten dar, ale możemy też nim się dzielić. Warto to robić. Przepisanie i podarowanie wiersza może być gestem przyjaźni lub wdzięczności, może dać duchowe wsparcie, nieść pociechę, podtrzymywać nadzieję. Jest to również intymny akt podarowania innym swojego czasu, swojej wrażliwości i obecności, której formą jest odręczne przepisanie wiersza, ofiarowanie go. Niech to będzie prosty, ludzki gest – jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni” – mówi prof. Paweł Próchniak, członek Rady Fundacji im. Zbigniewa Herberta i pomysłodawca akcji.

„Wierzę, że gest ofiarowania słów poezji jest gestem na wskroś ludzkim, że może być formą życzliwej współobecności, tak potrzebnej dzisiaj, kiedy wielu z nas żyje w poczuciu niepewności i zagrożenia z powodu trwającej pandemii konronawirusa. Dlatego gorąco zachęcamy uczestników akcji, aby osób, którym można podarować przepisany specjalnie dla nich wiersz, poszukali w swoim otoczeniu, w wśród rodziny, przyjaciół, znajomych, do których może długo się nie odzywali” – podkreśla Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta.

Inicjatywa ma trwać do 30 października. W Google Play do pobrania jest bezpłatna aplikacja smartfonowa „Podaruj wiersz”, która ułatwia udział w akcji (pozwala na lokalizację w najbliższej okolicy miejsc dystrybucji kart, zawiera również elektroniczną wersję karty papeterii). Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do dzielenia się z nimi zdjęciami i filmikami pokazującymi udział w akcji i jej efekty. Będą one umieszczane na profilu Fundacji im. Zbigniewa Herberta na Facebooku.

[am]
fot. Steven Houston/Unsplash

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy