Przekręty w kredytach studenckich tematem nowego thrillera prawniczego Johna Grishama

21 sierpnia 2017


Ledwie z list bestsellerów zeszła „Camino Island”, ostatnia powieść Johna Grishama opowiadająca o światku antykwarycznym i kradzieży bezcennych manuskryptów F. Scotta Fitzgeralda, a pisarz już oferuje czytelnikom nowe dzieło. Zapowiadany na październik „The Rooster Bar” (z ang. „Bar pod kogutem”) to powrót do konwencji thrillerów prawniczych, które przyniosły autorowi największą popularność.

Tym razem Grisham zajmie się przekrętami, jakie mają miejsce na rynku kredytów studenckich. „Kwestia jest bardzo na czasie, zwłaszcza w kontekście komercyjnych uczelni” ? mówi pisarz. „Długi studentów osiągnęły punkt krytyczny”.

Bohaterowie nowej powieści to trójka studentów ? Mark, Todd i Zola ? którzy poszli do szkoły prawniczej z ideałami w sercu. Chcieli zmieniać świat i uczynić go lepszym miejscem. Teraz, jako studenci trzeciego roku, zdali sobie sprawę, że zostali oszukani. Cała trójka wzięła duże kredyty, aby ukończyć trzyletnią prywatną szkołę. Okazuje się jednak, że poziom nauczania był tak niski, że absolwenci rzadko zdają egzaminy adwokackie, nie mówiąc już o znalezieniu dobrej pracy. Gdy przyjaciele dowiadują się, że ich szkoła, podobnie jak wiele innych komercyjnych uczelni, należy do podejrzanego nowojorskiego zarządcy funduszu hedgingowego, który jest także właścicielem banku specjalizującego się w pożyczkach studenckich, zaczynają rozumieć, że dali się wrobić w Wielki Przekręt ze Szkołami Prawniczymi.

Czy jest jakieś wyjście z sytuacji? Może istnieje sposób na uniknięcie ogromnego długu i ujawnienie oszustwa, a przy okazji zarobienie kilku dolarów? Żeby jednak to zrobić, najpierw musieliby zrezygnować z dalszej nauki na uczelni. Tylko czy porzucenie szkoły na kilka miesięcy przez zakończeniem roku nie jest szalonym posunięciem? I tak, i nie.

„Kiedy tak wielu młodych ludzi obciążonych jest po ukończeniu studiów potężnymi długami, John Grisham pokazuje w swoim najnowszym thrillerze, co się stanie, jeśli grupa studentów prawa postanowi uknuć skomplikowane oszustwo i zemścić się na systemie, który wyrósł przeciwko nim” ? mówi Oliver Johnson, brytyjski wydawca Grishama, zapowiadając, że w nowej powieści nie braknie suspensu, ryzyka i prawniczych sztuczek.

Światowa premiera powieści ustalona jest na 24 października 2017 roku. Jeszcze nie znamy terminu, w którym książka ukaże się w Polsce.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy