Przejechał 800 km, żeby zaatakować butelką dziewczynę, która skrytykowała jego książkę

16 listopada 2015

uderzyl-dziewczyne-krytyka-1
Początkujący angielski pisarz Richard Brittain tak oburzył się negatywną opinią, jaką na temat jego książki umieściła w Internecie pewna młoda Szkotka, że przejechał 800 kilometrów, odnalazł ją w miejscu pracy i uderzył w głowę butelką wina.

Richard Brittain to 28-latek mieszkający w Bedford w Wielkiej Brytanii, który zasłynął w 2006 roku zwycięstwem w teleturnieju telewizyjnym „Countdown”. Jego ambicje na tym się jednak nie skończyły. Brytyjczyk zdecydował się napisać książkę. Wydawców zainteresowanych jego prozą nie było, w 2014 roku opublikował ją więc sam w formie e-booka i druku na żądanie. Fragment zamieścił na portalu Wattpad służącym do oceniania zamieszczonych próbek pisarskich. Twórczość Brittaina nie przypadła do gustu użytkownikom. Jedną z krytyczek była 18-letnia Paige Rolland (na zdj. poniżej). Na podstawie przeczytanego fragmentu dziewczyna wypunktowała wszystkie słabości tekstu, a także brak redakcji oraz nieciekawą oprawę graficzną. Swoją opinię powtórzyła też na portalu Goodread, zdradzając przy okazji fakt, że na Wattpad autor książki groził użytkownikom, którzy nie chwalili jego książki, a publikującym z pierwszymi sukcesami pisarzom wmawiał, że nie znają się na rynku literackim. Jak dodała z ironią: „módlcie się też za mnie”. Obawy okazały się najzupełniej uzasadnione.

Brittain odnalazł dziewczynę za pomocą Facebooka, kilkukrotnie nakłaniał ją do usunięcia swoich opinii, a kiedy ta odmówiła, dowiedział się, w jakim mieście mieszka i gdzie jest zatrudniona. Przebył 800 kilometrów z Anglii do Szkocji i poszedł do sklepu, w którym pracowała. Odnalazł dział z alkoholem, gdzie chwycił butelkę wina, a następnie odszukał swoją krytyczkę. Klęczała akurat przy półce z płatkami śniadaniowymi, zajęta zdejmowaniem towaru. Brittain podszedł do niej od tyłu i bez ostrzeżenia uderzył butelką w głowę. Dziewczyna straciła na chwilę przytomność, a z rozciętej rany poleciała krew. Trzeba było przewieźć ją do szpitala. Całe wydarzenie miało miejsce w październiku 2014 roku.

uderzyl-dziewczyne-krytyka-2

Na początku listopada tego roku przed sądem w Glasgow rozpoczął się proces, podczas którego młody pisarz przyznał się do winy. Wyjaśnił też, że przeprosił już ofiarę na swoim blogu. „Gdyby uderzył mnie mocniej, mogłabym umrzeć” ? powiedziała dziewczyna po rozprawie. Jak przyznała, początkowo nie była nawet świadoma, co się stało. „Myślałam, że może sama uderzyłam się w głowę o półkę i jak wszystko zaczęło się kręcić i zrobiło mi się ciemno, pomyślałam, jak mogłam być tak głupia, by tak mocno uderzyć się w głowę. Usłyszałam dźwięk butelki i zdawało mi się, że coś na mnie spadło. Krew pokryła mi ręce i kapała na ramiona”. Atak sprawił, że Paige Rolland ma teraz trudności z poznawaniem nowych ludzi i robi się nerwowa w tłumie.

W przypadku Brittaina trudno jednak całą winę zwalać na nieumiejętność radzenia sobie z krytyką. Podczas rozprawy okazało się, że już wcześniej początkujący pisarz prześladował inną dziewczynę, 23-letnią Ellę Durant, która chodziła z nim na studia. To właśnie ta dziewczyna była ponoć inspiracją dla jego książki. Powieść „The World Rose” to według opisu „romantyczna, epicka baśń” o dziewczynie imieniem Ella Tundra, która odnajduje klucz w kształcie róży. Jasnowidz przewiduje, że przedmiot doprowadzi ją do prawdziwej miłości, w rzeczywistości jednak wyruszy w misję, dzięki której uratuje świat. Autor twierdzi, że jego twórczość porównywano do Charlesa Dickensa, Williama Szekspira, J.K. Rowling, Raymonda E. Feista i Nory Roberts. Jeśli myślicie inaczej, przed wydaniem opinii radzimy uzbroić się w ochraniacze oraz usunąć z mediów społecznościowych dane o miejscu zamieszkania i pracy.

AKTUALIZACJA, 19.12.2015: Pomimo starań obrońców próbujących przekonać sędziego, że Richard Brittain cierpi na schizofrenię paranoidalną lub zaburzenia osobowości, w tym miesiącu sprawca został skazany na 2,5 roku więzienia. Nie będzie mógł również kontaktować się osobiście ani za pośrednictwem mediów społecznościowych ze swoimi ofiarami (chodzi zarówno o Paige Rolland, jak i Ellę Durant). Przez rok po wyjściu z więzienia jego relacje z otoczeniem będą monitorowane.

[am,aw]
źródło: Daily Mail, BBC

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy