Przedmioty nawiązujące do znanych powieści stanęły w przestrzeni Warszawy

14 maja 2019


Rozbity samochód na deptaku, pościelone łóżko w parku, stara wanna na chodniku. Wszystkie te przedmioty od 13 maja znajdują się w przestrzeni Warszawy. Pojawiły się nieprzypadkowo i pochodzą prosto z? kart powieści.

Czy spodziewasz się rozbitego samochodu na deptaku, którym codziennie idziesz do pracy? Co pomyślisz, gdy podczas spaceru z psem w parku zobaczysz pościelone łóżko? Jak ci się wydaje, dlaczego stara wanna stoi na chodniku? Takie przedmioty pojawiły się w przestrzeni stolicy w poniedziałek. Ich zadaniem jest wytrącić warszawiaków z codziennego biegu i skierować ich uwagę w stronę czytania. Akcja jest zachętą do tego, żeby odkrywać w sobie pasję do literatury i żyć książkami na co dzień. Organizatorzy przekonują tym sposobem, że literatura jest wszędzie: każdy przedmiot, sytuacja czy nawet rozmowa może mieć odniesienie do naszych lektur.

Rozbity samochód przy dworcu Warszawa Śródmieście nawiązuje do książki Henninga Mankella „Mężczyzna, który się uśmiechał”. Łóżko z tacą, na której przyniesiono śniadanie, ustawione w parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego przy restauracji Na Lato to scena z „Ulissesa” Jamesa Joyce’a, a wanna stojąca na chodniku przy Hali Koszyki to odniesienie do „Pamiętnika znalezionego w wannie” Stanisława Lema.

Inicjatywa jest jednocześnie zaproszeniem na organizowany przez Empik Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury, który odbędzie się w dniach 20?26 maja 2019 roku. Tam również będzie okazja rozbudzić w sobie pasję do czytania. Jak widać na załączonych zdjęciach, promocja Apostrofu już trwa, ale to nie koniec pomysłów. W ostatni weekend przed festiwalem w kilku warszawskich klubach (m.in.: w Miejsce Chwila, Bar Pacyfik czy Cuda na Kiju) pojawią się specjalne papierowe kubki odwołujące się do Hemingwaya oraz Chandlera.

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy