banner ad

Przeczytamy jeszcze jedną powieść grozy George’a A. Romero. Tym razem bez zombie

30 maja 2024

George A. Romero (na zdj.) przez całe życie skupiał się na karierze reżysera filmów grozy, z których najbardziej pamiętana będzie seria produkcji o zombie zapoczątkowana „Nocą żywych trupów”. Po śmierci daje się z kolei poznać jako autor literatury grozy. Najpierw ukazała się monumentalna powieść „Żywe trupy”, którą dokończył pisarz Daniel Kraus. Teraz dowiadujemy się, że w archiwach Romero znajdował się jeszcze jeden manuskrypt.

Na wpół ukończona powieść zatytułowana „Pay the Piper” znajdowała się w archiwach George’a A. Romero zgromadzonych w Bibliotece Uniwersytetu w Pittsburghu. Natknął się na nią już w 2020 roku Daniel Kraus, który na prośbę rodziny reżysera dokańczał jego książkę o zombie. Informacja o znalezieniu drugiej powieści przez długi czas trzymana była w tajemnicy. Jak się dowiadujemy, owocna współpraca przy „Żywych trupach” sprawiła, że i w tym przypadku spadkobiercy Romero postanowili skorzystać z pomocy Krausa.

„Doprowadzenie nieukończonych powieści Romero do stanu gotowości było dla mnie najwyższym zaszczytem. Twórczość Romero pomagała mi się wychować od piątego roku życia i uważam, że w ten sposób chociaż w niewielkim stopniu odwdzięczam się za tę przysługę” – skomentował Daniel Kraus.

Jak dodał, powieść „Pay the Piper” jest szczególna. „Poszerza nasze zrozumienie tego, co interesowało Romero i do czego był zdolny. To z pewnością horror, ale niemający nic wspólnego z zombie! Oczywiście kochał zombie, ale one też go zamykały w pewnych ramach” – zauważył. W ocenie Krausa „Pay the Piper” było dla reżysera niczym „czyste płótno”, na którym mógł namalować „skupioną na bohaterach, przesiąkniętą atmosferą i całkowicie zaskakującą opowieść grozy”.

Daniel Kraus

Powieść „Pay the Piper” opowiada o małym miasteczku Alligator Point w Luizjanie, którego mieszkańcy muszą skonfrontować się z bagiennym stworzeniem mordującym dzieci i nikczemną historią swoich przodków.

Główną bohaterką jest Renée Pontiac, dziewięciolatka, która ucieka od kłopotów w domu i ojca alkoholika w świat książek. Od urodzenia słuchała historie o przerażającej istocie z bagien. Kiedy zaczynają ginąć dzieci, wszystko wskazuje na to, że legendy o tym stworzeniu są prawdziwe.

Aby stawić opór istocie, Pontiac i zdesperowani mieszkańcy miasteczka będą musieli spojrzeć w przeszłość i przyznać się do grzechów popełnionych przez swych przodków, niesławnych handlarzy niewolników. Jeśli tego nie uczynią, przyjdzie im „zapłacić za swoje czyny” (dosłownie – z angielskiego – „Pay the Piper”).

Światowa premiera powieści „Pay the Piper” zapowiedziana jest na 3 września. Angielskie wydanie książki liczyć będzie 328 stron. Jak poinformowano, to druga i ostatnia powieść Romero.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy