Przeczytała nową powieść Harper Lee w 25 minut

21 lipca 2015

przeczytala-harper-lee-25min
Emerytowana nauczycielka z Wielkiej Brytanii w rekordowym czasie przeczytała kontynuację „Zabić drozda” podczas publicznego wydarzenia, które uświetniło premierę długo oczekiwanej powieści.

Nazywa się Anne Jones, ma 63 lata, jest na emeryturze i w ubiegłym tygodniu w ciągu niespełna pół godziny przebrnęła przez prawie 300 stron „Go Set a Watchman” autorstwa Harper Lee, powieści, na którą świat czekał przeszło pól wieku.

„To umiejętność, którą każdy może zdobyć, jednak potrzeba czasu, żeby nauczyć się, jak się skupić i oduczyć sposobu czytania, którego nas wszystkich nauczono” -powiedziała Jones w rozmowie z „The Telegraph”. „Mózg jest w stanie szybko przetworzyć znaczenie i szczegóły, jeśli go wytrenujesz, by pracował w ten sposób. Tej techniki używali światowi przywódcy, w tym Teodor Roosvelt, John F. Kennedy i Margaret Thatcher”.

Imponujące osiągnięcie można było podziwiać podczas wydarzenia celebrującego wydanie powieści, które odbyło się w niezależnej księgarni w Corbridge, w Northumberland, gdzie Jones kupuje większość swoich książek.

„Ludzie zakładają, że udaje mi się uchwycić jedynie szkielet historii, ale gdy czytam w ten sposób, to na koniec pamiętam tyle samo, co ci, którzy czytają w konwencjonalny sposób” – zapewnia Jones, która błyskawicznego czytania nauczyła się sama po ukończeniu 40stki i doskonaliła tę umiejętność przez 20 lat.

Dziś Jones z łatwością czyta z prędkością 10 stron na minutę i jest sześciokrotną mistrzynią świata. Podczas wydarzenia czytała nawet szybciej – średnio 11,1 strony na minutę.

„Gdy czytam dla przyjemności w domu, nie robię tego tak szybko jak dziś. Zazwyczaj skończenie książki zajmuje mi około 45 minut” – zdradziła Jones, która ostatecznie ukończyła 278 stron powieści „Go Set a Watchman” w 25 minut i 31 sekund, tym samym ustanawiając światowy rekord w czytaniu książki.

„Zawsze byłam wielką fanką ?Zabić drozda?, jest niemal doskonała i została za mną od pierwszego przeczytania, wiele, wiele lat temu” – powiedziała Jones o twórczości Harper Lee. „W pewien sposób to wstyd, że [kontynuacja] nie ukazała się wcześniej, przebicie ?Zabić drozda? nie byłoby możliwe, ale miliony ludzi na całym świecie, którzy pokochali książkę, z pewnością mogliby cieszyć się sequelem. To jedna z najbardziej oczekiwanych książek, jakie istnieją, i nie rozczarowuje, pokochałam jej każdy fragment i z chęcią przeczytam ją raz jeszcze”.

[ks]
źródło: The Telegraph

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy