banner ad

Proza bożonarodzeniowa: Charles Dickens walczy z Katie Price

23 grudnia 2011

W Wielkiej Brytanii w okresie przedświątecznym ?Opowieść wigilijna? Charlesa Dickensa musiała w walce o portfele czytelników zmierzyć się z nie lada konkurentem. Swoją powieść pt. ?Santa Baby? opublikowała? Katie Price.

Poniżej przedstawiamy w skrócie ową zaciętą rywalizację, z miejsca zastrzegając, żeby podchodzić do niej z przymrużeniem oka.

Sprzedane egzemplarze ? punkt dla Dickensa

Według oficjalnych danych w ostatnim tygodniu sprzedało się 5200 egzemplarzy książki Price w twardej oprawie, podczas gdy pochodzącej z 1843 roku klasycznej powieści Dickensa 6 000, chociaż głównie w miękkiej oprawie.

pierwsze wydanie "Opowieści wigilijnej"

Zyski ze sprzedaży ? punkt dla Price

Chociaż wynik osiągnięty przez ?Opowieść wigilijną? przedstawia się nieco lepiej niż ten uzyskany przez konkurentkę, to trzeba zauważyć diametralną różnicę w zyskach obydwu książek. Katie Price zarobiła na ?Santa Baby? 47 tysięcy funtów a Dickens otrzymał od Chapman and Hall za pierwsze wydanie ?Opowieści wigilijnej?? 137 funtów. Kwota byłaby zdecydowanie wyższa, ale pisarz zażyczył sobie, żeby książkę wydano z ekskluzywnej, ozdobnej edycji a sprzedawano za jedyne pięć szylingów. Ładne wydanie i niska cena nie idą razem w parze, toteż Dickens musiał pogodzić się z mizerniutkim honorarium.

Ekranizacje ? punkt dla Dickensa

Dickens w kategorii adaptacji filmowych wygrywa w przedbiegach. O zekranizowanie ?Santa Baby? jeszcze się nikt na szczęście nie upomniał. Za to ?Opowieść wigilijna? pojawiła się na ekranach już wiele razy a Ebenera Scrooge?a grali już m.in. Alastair Sim, Patrick Steward, Jim Carrey a nawet? Sknerus McKwacz.

Katie Price promuje książkę

Kampania promocyjna ? punk dla Price

Wprawdzie Dickens był świetnym interpretatorem i objeżdżał miasta ze słynnymi publicznymi odczytami, ale miało to miejsce grubo ponad 160 lat temu. Tymczasem Katie Price zrobiła tournee po Wielkiej Brytanii w ostatnim miesiącu. Co jednak najważniejsze, przebrana była za Mrs. Santa, w pończochach, bieliźnie i na wysokich platformach.

Bohaterowie i język utworu ? punkt dla Dickensa

Ebenezer Scrooge, Mały Tim, Jakub Maryle są o wiele bardziej wyrazistymi i zapadającymi w pamięć postaciami niż Angel Summer (fotomodelka), Tiffany (stylistka) i Raul (brazylijski kierowca samochodowy). Również stylistycznie Dickens nie ma sobie równych.
W ?Santa Baby? nie znajdziemy przepełnionych jadem perełek w stylu:
?Gdybym był pracodawcą, to każdy idiota, włóczący się z życzeniem 'wesołych świąt’, zostałby ugotowany w jego świątecznej potrawie i pogrzebany z gałązką choinki zatkniętą w serce.?

Dorobek literacki ? punkt dla? Price

Wprawdzie Dickens w chwili śmierci w wieku 58 lat mógł pochwalić się napisaniem 35 powieści, nowel, sztuk teatralnych i książek z esejami ale ? na Jowisza! ? Katie Price również jest bardzo zajętą pisarką. Niemal w pojedynkę, w wieku zaledwie 33 lat, umieściła swoje nazwisko na 45 książkach, które sprzedały się w nakładzie 5 milionów egzemplarzy.

Podsumowanie

Katie Price zwyciężyła z niewielką przewagą. Gdyby Dickens nauczył się co nieco od celebrytki w kwestii odpowiedniego rozłożenia pracy, być może napisałby równie oszałamiającą liczbę książek. Price przyznaje, że jej książki są pisane przez ghost-writerów (autorów-widmo): ?Nie mam czasu i ? szczerze mówiąc ? każdy wie, że na Twitterze i tym podobnych moja pisownia jest okropna.? Tymczasem u Dickensa jedyni autorzy-widmo zatrudnieni przy ?Opowieści wigilijnej? to nadprzyrodzeni goście, odwiedzający nocą Scrooge?a.

 

Opracowane na podstawie materiałów The Telegrach i Bookseller

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy