Prokuratorzy potrzebują więcej czasu, by zbadać dowody w sprawie ataku na Salmana Rushdiego. Do przejrzenia ponad 30 tysięcy materiałów

8 września 2022

Prokuratura okręgowa hrabstwa Chautauqua wniosła do sądu o przedłużenie czasu na zbadanie ponad 30 tysięcy dowodów w sprawie ataku na Salmana Rushdiego. Tak duża ilość materiałów jest wynikiem pracy śledczej wielu organów ścigania, w tym policji stanu Nowy Jork i FBI.

Jak przekonywał na konferencji w Sądzie Okręgowym w Chautauqua prokurator Jason Schmidt, jego biuro nie posiada mocy przerobowych, by przeanalizować wszystkie dowody w ustalonym przez sąd terminie, stąd wniosek o przyznanie mu dodatkowych 30 dni.

„Robimy, co możemy” – podkreślił Schmidt, dodając, że jest to „ogromne przedsięwzięcie”, a on dysponuje jedynie 13 osobami, wliczając jego samego. Dowody, które musi przejrzeć ten zespół, to m.in. dokumenty i raporty policyjne, filmy wideo, zdjęcia czy dokumentacja medyczna.

Przydzielony napastnikowi, Hadiemu Matarowi, obrońca z urzędu, Nathaniel Barone, wolałby otrzymać dowody od oskarżycieli „jak najszybciej”, aby „nie tylko przejrzeć wszystko, co otrzymamy, ale przeprowadzić własne dochodzenie”, „potwierdzić otrzymane informacje”, a następnie „znaleźć wszystkie dowody, których prawdopodobnie nie uzyskali”.

Z jego rekomendacji wprowadzono ograniczenie jawności dokumentów i swobody wypowiedzi osób zaangażowanych w prowadzenie dochodzenia. Jak stwierdził, przedprocesowy rozgłos sprawy już z pewnością miał wpływ na potencjalną ławę przysięgłych.

Sędzia hrabstwa Chautauqua podejmie decyzję o ewentualnym przedłużeniu czasu dla prokuratury w najbliższy wtorek. Jeśli przychyli się do wniosku oskarżycieli, to według szacunków proces Matara powinien rozpocząć się wiosną lub latem 2023 roku.

24-letni Hadi Matar został zatrzymany 12 sierpnia po tym, jak wpadł na scenę podczas spotkania z Salmanem Rushdiem i zadał mu liczne ciosy nożem. Mężczyzna nie przyznał się do winy. Został przeniesiony do więzienia hrabstwa bez możliwości wyjścia za kaucją, ponieważ prokuratura obawia się, że ktoś mógłby wpłacić nawet wysoką kwotę w formie nagrody za próbę wykonania fatwy.

Rushdie aktualnie wraca do zdrowia. Prokurator powiedział, że nie wie dokładnie, w jakim pisarz jest stanie ani gdzie dokładnie się znajduje. „Wierzę, że jest w znacznie lepszej kondycji niż na początku, ale z pewnością czeka go długi okres rekonwalescencji” – skomentował Jason Schmidt.

[am]
fot. WGRZ-TV

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy