Projekt „Linia nr 8” – takiego połączenia literatury i muzyki jeszcze w Polsce nie było!
Polski zespół 3moonboys i islandzki Panos From Komodo opublikowali unikatowy projekt łączący w niekonwencjonalny sposób literaturę i muzykę. Dzięki „Linii nr 8” będziesz mógł dosłownie poczuć się jak pasażer podróżujący tramwajem, który trzyma w rękach książkę, a na uszach ma założone słuchawki. I to za darmo! Projekt bowiem jest rozsyłany do wszystkich zainteresowanych, którzy opłacą jedynie koszt wysyłki.
„Linia nr 8” to projekt, który opowiada o życiu jako podróży tramwajem, od pętli do pętli. „Jeśli kopnąć ósemkę w głowę na tyle mocno, że przewróci się na bok, wówczas trasa staje się nieskończenie długa. Wyobraziliśmy sobie pasażera, który wsiada do tramwaju ze słuchawkami na uszach i książką w ręku. Zajmuje miejsce przy oknie, otwiera lekturę w zaznaczonym miejscu i włącza muzykę. Podróży towarzyszą słowa i ścieżka dźwiękowa. Być może książka w pewnym momencie wyczuwa, że jest czytana. Być może pasażer zorientował się właśnie, że jest wymyślany” – mówi Marcin Karnowski, literat i muzyk, członek zespołu 3moonboys oraz autor konceptu „Linia nr 8”, a przy okazji nasz redakcyjny kolega.
Na historię, którą opowiadają 3moonboys i Panos From Komodo, składają się słowa i muzyka, ale równie ważny jest fizyczny wymiar publikacji. Projekt „Linia nr 8” zapakowany jest w metalowe pudełko. W środku znajdziemy skasowany bilet na tramwaj z lat 90., 12-stronicowy fragment wymyślonej książki, którą czyta pasażer, płytę, której słucha, oraz niewielką muszelkę pojawiającą się w tekście czytanej powieści, a także jednym z utworów i kieszeni samego podróżującego, ponieważ światy te zaczynają się przenikać.
Wydawnictwo powstało w ramach międzynarodowego przedsięwzięcia artystycznego kryjącego się pod tyleż wdzięczną, co tajemniczą nazwą „Brumba ? Jedność słowa z przestrzenią zapisu. Cykl wydawnictw liberackich”. Ideą przyświecającą tej inicjatywie, jest, aby warstwa słowna, muzyczna, wizualna i dotykowa spotkały się na wspólnym terenie, aby się sobą zadziwić i wzajem dopełnić. Używany w stosunku do „Linii nr 8” termin liberatura narodził się w Polsce w 1999 roku. Liberatua to rodzaj literatury która z równą czułością traktuje zarówno tekst jak i jego fizyczną postać. Sztuka tego typu niweluje rozdzielność formy i treści, gdzie to, co zawierające jest jednocześnie tym, co zawarte i na odwrót.
Wydawnictwa liberackie mogą opowiadać historie przy pomocy słów, krojów pisma i czcionki, przestrzeni, tworzywa, kształtu, zintegrowanych z tekstem fotografii, rysunków oraz innych elementów, które składają się na „ciało” książki. Liberatura przyjmuje często niekonwencjonalne formy: może być to książka w butelce, trzy kodeksy zrośnięte grzbietami, dziecięciometrowa kartonowa ulica albo… zamknięty w metalowym pudełku zestaw pasażera tramwaju.
W ramach projektu „Brumba”, oprócz „Linii nr 8”, ukazały się jeszcze dwa inny wydawnictwa: książka „Semiografia” Moniki Aleksandrowicz zbudowana na bazie złotych proporcji i liczby phi oraz projekt „Uzajo” Agaty Borowskiej, czyli seria dwustu książek zbierających kilkadziesiąt słów o emocjonalnym charakterze, w których wyborze pomogli przedstawiciele grup społecznych z całego świata.
Wydawnictwa „Linia nr 8” nie możecie nigdzie kupić. Jest ono rozprowadzane za darmo. Wystarczy jedynie wypełnić formularz na tej stronie i uiścić opłatę za przesyłkę.
Poniżej możecie zobaczyć wideoklip 3moonboys i Panos From Komodo do utworu „Pieśń przyszłości” zawartego na płycie wchodzącej w skład projektu „Linia nr 8”:
TweetKategoria: newsy