Prawnik chciał dzień wolnego od procesu o morderstwo z powodu konkursu na sobowtóra Hemingwaya

29 czerwca 2012


Jeden z sędziów na Florydzie (USA) musiał ostatnio podejmować decyzję w nietypowej sprawie. Pochodzący z St. Petersburga prawnik Frank Louderback poprosił sędziego Stevena D. Merryday?a o dzień wolnego od procesu, żeby mógł uczestniczyć w turnieju na sobowtóra Ernesta Hemingwaya.

Swoją prośbę prawnik, który występuje w roli obrońcy podejrzanego o morderstwo na zlecenie, motywował między innymi faktem, że zdążył już zarezerwować w hotelu sześć pokoi dla rodziny oraz znajomych i wpłacił bezzwrotną kaucję. Sędzia Merryday okazał się jednak bezlitosny. Nie tylko odrzucił wniosek, ale odniósł się do samego Hemigwaya, żeby udowodnić jak nierozsądna była prośba wnioskującego.

„Między procesem o morderstwo na zlecenie, a corocznym konkursem na sobowtóra, Hemingway, żarliwy zwolennik 'zachowania klasy pod presją’, z pewnością wybrałby rozprawę” ? napisał w odpowiedzi na prośbę prawnika sędzia Merryday.

Następnie dla potwierdzenia swych słów zacytował, w jaki sposób Hemingway?a opisała Dorothy Parker w „The New Yorkerze” z 1929 roku: „W swym zdecydowaniu Hemingway stanowił przykład nieustraszonego prawnika obrony(?) Nigdy nie zszedł na łatwiejszą drogę niż ta, którą obrał. Do tego trzeba odwagi.”

Odrzucając prośbę prawnika, sędzia zacytował ostatni wers z powieści „Słońce też wschodzi”, po czym życzył mu powodzenia w przyszłorocznym konkursie.

Louderback powiedział, że szanuje decyzję sędziego i dostosuje się do niej. Do tej pory prawnik trzykrotnie brał udział w obchodach Dni Hemigway?a odbywających się w drugiej połowie lipca na Key West, gdzie corocznie ponad stu mężczyzn startuje w konkursie na najlepszego sobowtóra pisarza. Wpływy z imprezy przeznaczane są na cele charytatywne.

„To da mi kolejny rok, żeby stać się starszym, grubszym i bardziej siwym” ? wyznał w rozmowie z „Tampa Bay Times”. W dzień konkursu jego syn będzie miał zarezerwowany prywatny samolot na wypadek, gdyby rozprawa zakończyła się wcześnie.

Na zdjęciu uczestnicy finału na sobowtóra Hemingwaya w 2011 roku.

Fot. Hemingway Look-Alike Society

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy