Prawie sto zgłoszeń w VII edycji Nagrody Gombrowicza. Sekretarz kapituły: „Dostajemy coraz więcej reportaży”

11 lutego 2022

94 książki zostały zgłoszone do siódmej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Ustanowiona przez radomski samorząd nagroda przyznawana jest debiutującym pisarzom. Laureat otrzymuje 40 tysięcy złotych. Kapituła wskaże też osobę, która w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc w Vence na południu Francji.

Z końcem stycznia minął termin nadsyłania zgłoszeń do tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Ogółem przysłano 94 tytuły. „Warto pamiętać, że na każdym etapie także jurorzy mogą zgłaszać swoje propozycje, np. pominięte przez autorów czy wydawców. Zatem ta liczba na pewno się zwiększy, bo już jeden z jurorów zapowiedział, że zgłosi książkę, która wydała mu się warta lektury” – komentuje Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły nagrody.

W skład jury wchodzą cenieni znawcy literatury: Jerzy Jarzębski – przewodniczący kapituły, Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak i Justyna Sobolewska. Ze względu na liczbę zgłoszeń pierwsze posiedzenie planowane jest na wiosnę. W czerwcu kapituła ogłosi piątkę nominowanych. Rozstrzygnięcie nagrody, jak co roku, nastąpi podczas festiwalu „Opętani literaturą”, który odbywa się we wrześniu.

„Nie podejmuję się powiedzieć, co w młodej prozie dominuje. Ale dostajemy coraz więcej reportaży. Reportaż staje się pełnoprawnym gatunkiem literackim. Pojawiają się formy 'hybrydowe’, nieoczywiste gatunkowo. Jest sporo książek realizujących, powiedzmy, nurt autobiograficzny. Wciąż wydaje się też dużo opowiadań” – mówi Tomasz Tyczyński.

Ustanowiona przez radomski samorząd nagroda przyznawana jest za debiut, rozumiany jako pierwsza albo druga książka autora, napisana prozą artystyczną, w języku polskim. W tej edycji można było zgłaszać książki wydane w 2021 roku. Laureat otrzyma 40 tysięcy złotych i statuetkę. Nagrody pieniężne otrzymują też wszyscy nominowani, ich wysokość zależy od tego, ile pieniędzy od sponsorów pozyskają organizatorzy konkursu. W ubiegłym roku, dzięki wsparciu Samorządu Mazowsza, było to po 5 tysięcy złotych.

„Dodatkowym wyróżnieniem, które przyznane zostanie po raz drugi, jest rezydencja literacka. Wskazany przez kapitułę autor spędzi miesiąc w Vence na południu Francji, gdzie przez ostatnie lata życia mieszkał Witold Gombrowicz” – informuje Ewa Witkowska z Muzeum Witolda Gombrowicza.

Do tej pory laureatami nagrody byli: Weronika Murek i Maciej Hen (w pierwszej edycji, w 2016 roku, kapituła skorzystała z przysługującego jej prawa podziału nagrody), Anna Cieplak, Marcin Wicha, Olga Hund oraz Barbara Sadurska. W ubiegłym roku nagrodę zdobyła Aleksandra Lipczak, autorka książki „Lajla znaczy noc”. Decyzją kapituły na miesięczną rezydencję do Vence we Francji pojedzie zaś (w drugiej połowie tego roku) Maciej Bobula, autor książki „Szalejów”.

[am]
fot. Robert Utkowski

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy