Prawie 50 lat temu zapomniał zapłacić w księgarni za książki. W końcu uregulował należność

17 stycznia 2022

Jeden z oddziałów księgarni Waterstones, mieszczący się przy Gower Street w Londynie, otrzymał zaskakującą przesyłkę. Anonimowy klient przesłał pieniądze za książki, za które nie uregulował płatności przed prawie 50 laty.

„W 1974 roku zapomniałem zapłacić za kilka książek, minęło dużo czasu, a przy inflacji ich koszt wyniósłby około 100 funtów, wysłałem więc wam 120 funtów, aby zrekompensować brak płatności” – napisał w liście nieznany z imienia i nazwiska nadawca.

„Księgarnie to niesamowite miejsca z fantastycznymi klientami, zarówno byłymi, jak i obecnymi” – zareagował sklep na swoim profilu na Twitterze. Jak dodano, ten „piękny gest” zostanie wykorzystany w szczytnym celu. Księgarnia nie zatrzyma pieniędzy dla siebie, lecz przekaże ją w formie darowizny na rzecz BookTrust, organizacji charytatywnej zajmującej się propagowaniem czytania wśród dzieci.

Do tej pory podobne historie przydarzały się bibliotekom, które otrzymywały przesyłki od czytelników, albo też ich potomków, pragnących oddać książki wypożyczone przed laty. W przypadku księgarni to bodaj pierwszy taki przypadek. Oczywiście list budzi wiele pytań. Jak to możliwe, że ktoś zapomniał zapłacić za książki? Czyżby najzwyczajniej w świecie je ukradł? Dlaczego dopiero teraz postanowił za nie zapłacić? Odpowiedzi zapewne nie poznamy, ale mamy okazję puścić wodze wyobraźni.

[am]
fot. (1) Google Street View, (2) Waterstones Gower Street/Twitter

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy