Pożyczalscy nie mogliby istnieć naprawdę. Byliby prawie ślepi, głusi i wyziębieni

4 maja 2016

pozyczalscy-nie-mogliby-istniec-1
Studenci Uniwersytetu McMaster w Ontario (Kanada) postanowili sprawdzić, czy Pożyczalscy, których przedstawiła na kartach swych książek Mary Norton, mogliby istnieć naprawdę. Wnioski, jakie płyną z ich raportu, nie napawają optymizmem. Gdyby maleńkie istoty ich rozmiarów przebywały pośród nas, nie miałyby szczęśliwego żywota.

Opowieść o rodzinie kilkunastocentrymetrowych ludzików, którzy mieszkają w tajemnicy pod podłogą starego domu i wszystko, czego im potrzeba, „pożyczają” od ludzi mieszkających nad nimi, zachwyca czytelników na całym świecie od ponad 60 lat. Jak jednak przekonują kanadyjscy studenci, postaci wymyślone przez Mary Norton nie mają w sobie ani krztyny prawdopodobieństwa, a to z tego powodu, że w biologii nie występuje bezpośrednie skalowanie. Dlatego na przykład nie istnieją myszy wielkości słoni i vice versa.

Według raportu, gdyby takie maleńkie istoty o ludzkich kształtach istniały, nie byłyby w stanie dobrze słyszeć ani tym bardziej widzieć ze względu na wielkość ich głowy i gałek ocznych. A to oznacza, że o wiele trudniej przychodziłoby im ukrywanie się przed ludźmi, niż to przedstawiono w książkach. Choć Pożyczalscy byliby jakieś 16 razy mniejsi od zwykłych ludzi, to jednak stosunek powierzchni do masy ciała byłby 16 razy większy, przez co traciliby ciepło znacznie szybciej. Jeśli więc mieliby mieć ludzki metabolizm, musieliby cały czas chodzić w grubych kurtkach. Również ich głos, ze względu na dużo krótsze fałdy głosowe, brzmiałby zupełnie inaczej: byłby o wiele wyższy niż u jakiegokolwiek człowieka mówiącego w sposób naturalny.

Pożyczalscy to nie jedyne miniaturowe ludziki występujące w popkulturze. W komiksowej serii Ant-Man superbohater kurczył się do rozmiarów 1,27 centymetra, zachowując ludzkie proporcje. Skoro był jakieś dziesięć razy mniejszy od Pożyczalskich, to problemy, z jakimi musieli się borykać, dotknęłyby go jeszcze bardziej.

pozyczalscy-nie-mogliby-istniec-2

[am]
źródło: Daily Mail, Journal of Interdisciplinary Science Topics

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy