Poznamy prawdę o śmierci Pablo Nerudy?

11 lutego 2013


Decyzją sądu ciało chilijskiego poety i noblisty zostanie ekshumowane, a następnie poddane badaniu, mającemu ustalić, jak umarł Neruda.

Oficjalną przyczyną śmierci zmarłego w 1973 roku poety była niewydolność serca, do której miało przyczynić się skrajne niedożywienie – w owym czasie Neruda chorował na raka prostaty. Ale jego przyjaciele kwestionują oficjalne powody zgonu, gdyż w chwili śmierci poeta ważył ponad 100 kg.

Starania o ekshumację Nerudy trwały od grudnia 2011 roku, kiedy to z odpowiednim wnioskiem do sądu wystąpiła Komunistyczna Partia Chile. Decyzja zapadła na początku lutego tego roku. Ekshumacja jest częścią trwającego od czerwca 2001 roku śledztwa. Ma ono na celu ustalić przyczyny śmierci poety, który był bliskim przyjacielem obalonego przez reżim Pinocheta prezydenta Allende.

To jednak nie oznacza, że poznamy prawdę o śmierci poety. Patolodzy kryminalni uważają, że bardzo trudno będzie ustalić po tylu latach, czy zgon został wywołany zbyt dużą dawką leku, który mógł doprowadzić do zatrzymania akcji serca.

Neruda zmarł niecałe dwa tygodnie po przewrocie, w którym wojskowa junta obaliła rząd Salvadora Allende. Kiedy kilka dni wcześniej reżimowa armia przyszła do domu poety, aby przeszukać jego dom, miał on stwierdzić: „Szukajcie – znajdziecie tylko jedną niebezpieczną rzecz – poezję”.

fot. Ministerio de Relaciones Exteriores de Chile

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy