Poznaliśmy zwycięzcę plebiscytu Sportowa Książka Roku 2016
31 stycznia zakończyło się głosowanie, w którym zarówno czytelnicy, jak i szerokie grono ekspertów dokonało wyboru najlepszych publikacji na polskim rynku literatury sportowej wydanych w 2016 roku. Pierwsze miejsce i tytuł Sportowej Książki Roku zdobyła biografia Thomasa Morgensterna „Moja walka o każdy metr”.
„W branym pod uwagę okresie premier było tak dużo, że zawężenie listy do zaledwie 20 tytułów w głosowaniu czytelników wywołało kontrowersje. Mimo to, postanowiliśmy dobrać książki w taki sposób, aby udostępnić czytelnikom możliwość oddania głosu na 'reprezentantów’ różnych dyscyplin. przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej wartości merytorycznej wyselekcjonowanych tytułów. Podjęte działania sprawiły, iż tegoroczne zainteresowanie wydarzeniem znacznie przerosło nasze oczekiwania ? czytelnicy oddali ponad dwukrotnie więcej głosów, niż w edycji 2015” – piszą organizatorzy plebiscytu.
Miano Sportowej Książki roku przypadło opublikowanej przez oficynę SQN biografii Thomasa Morgensterna, austriackiego skoczka narciarskiego, ośmiokrotnego mistrza świata, trzykrotnego mistrza olimpijskiego, który w trakcie kariery przeżył na skoczni kilka groźnych upadków. W napisanej we współpracy z Michaelem Roscherem książce „Moja walka o każdy metr” Morgenstern przypomina swoje zwycięskie skoki, opowiada o rywalizacji z Gregorem Schlierenzauerem, tłumaczy, dlaczego nienawidzi skoczni w Planicy, i wyjaśnia, czemu postanowił rozstać się z Kristiną. Po raz pierwszy zdradza też, co naprawdę czuje skoczek narciarski. Jakie myśli towarzyszą mu, gdy z ogromną siłą uderza o twardy zeskok. I co dzieje się w jego głowie, gdy po kolejnych upadkach ponownie siada na belce.
Drugie miejsce na podium przypadło opowieści Marka Cieślaka i Wojciecha Koerbera o żużlu, która również została wydana przez SQN. W „Pół wieku na czarno” trener reprezentacji Polski pozwala zajrzeć czytelnikom za kulisy wielkiego speedwaya i wyjaśnia, „kto jest kim” w żużlowym środowisku. Szczerze i bez lukrowania pisze o zawodnikach, prezesach i działaczach, ale też o wypadkach, przygotowywaniu toru i mediach.
Trzecią lokatę zajął australijski kierowca wyścigowy Mark Webber ze swoją „Moją Formułą 1”. Ta książka to opowieść o wykonywanej przez niego profesji, o samotności w kokpicie, ciągłej presji, maksymalnym skupieniu. To spojrzenie za kulisy padoku F1 i szansa na poznanie prawdziwego oblicza gwiazd tego sportu: aroganckiego Sebastiana Vettela, bezwzględnego Michaela Schumachera, „cholernie twardego” Roberta Kubicy. Webber opisuje nie tylko, jak utorował sobie drogę do Formuły 1 i co kryło się za oficjalnymi doniesieniami z zawodów, ale też ujawnia, jak doszło do tego, że stracił miłość do wyścigów. „Moja Formuła 1” to kolejna pozycja na podium opublikowana przez SQN, co dowodzi, że krakowska oficyna już na dobre zdominowała rynek literatury sportowej w naszym kraju.
Co ciekawe, pierwsza pozycja piłkarska uplasowała się dopiero na czwartym miejscu (była to wydana nakładem Czerwone i Czarne książka Krzysztofa Stanowskiego „Stan Futbolu”).
W tym samym czasie szerokie grono ekspertów, w skład którego wchodzili przedstawiciele mediów, blogerzy i osoby związane z branżą literatury sportowej, oddawało głosy w kategoriach ekspertów. Wśród nominowanych tytułów wybrali najlepsze pozycje w sześciu kategoriach: piłka nożna, biografie, motoryzacja/kolarstwo, sporty walki, lekkoatletyka i książki historyczne. Oto zwycięzcy:
– w kategorii piłkarskiej: Guillem Balague „Cristiano Ronaldo. Biografia” (wyd. SQN),
– w kategorii biograficznej: Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” (wyd. Agora),
– w kategorii historycznej: Kent McDill „Chicago Bulls. Gdyby ściany mogły mówić” (wyd. SQN),
– w kategorii kolarskiej i motoryzacyjnej: Marek Cieślak, Wojciech Koerber „Pół wieku na czarno” (wyd. SQN),
– w kategorii sporty walki: Piotr Szarama „Jerzy Kulej. W cieniu podium” (wyd. Melanż),
– w kategorii lekkoatletycznej: Łukasz Panfil „Bronek Malinowski. Przeszkodowiec” (wyd. Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku w Grudziądzu),
– wyróżnienie: Phil Knight „Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy NIKE” (wyd. Rebis).
Przeprowadzany od 2013 roku plebiscyt Sportowa Książka Roku jest pierwszym w Polsce i jednym z nielicznych na świecie, gdzie honoruje się wydawców, którzy swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju polskiej literatury sportowej. Wydawcy zwycięskich książek otrzymują dedykowane statuetki. W tym roku w plebiscycie brało udział ponad 13 tysięcy czytelników.
[am]
TweetKategoria: newsy