Poznaliśmy nominowanych do nagrody za kryminalny debiut 2022 roku

23 marca 2023

Kapituła Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku 2022 wybrała trzy powieści, które powalczą o statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości 25 tysięcy złotych.

Ufundowana przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego nagroda to pierwsze w Polsce wyróżnienie dla twórców debiutujących w literaturze gatunkowej. W ubiegłym roku laureatem został Grzegorz Dziedzic i jego powieść „Żadnych bogów, żadnych panów”. W drugiej edycji do nagrody zgłoszono 19 książek, ale 3 z nich nie spełniły kryteriów formalnych, dlatego do dalszego etapu zakwalifikowano 16 tytułów. Spośród nich jury wybrało 3 kryminały.

Do Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego nominowane są następujące książki:

  • Anna Górna – za powieść „Kraina złotych kłamstw” (wyd. Czwarta Strona),
  • Michał Wierzba – za powieść „Zły pasterz” (wyd. Muza),
  • Julia Łapińska – za powieść „Czerwone jezioro” (wyd. Agora).

Laureata lub laureatkę poznamy 22 kwietnia w trakcie gali, która odbędzie się w Teatrze Muzycznym w Toruniu. Wyboru dokona kapituła w składzie: Agata Koss-Dybała, Georgina Gryboś, Ryszard Ćwirlej (przewodniczący) i prof. Rafał Moczkodan.

Zwycięzca otrzyma pamiątkową statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości 25 tysięcy złotych, ufundowaną przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dodatkowo zostanie uhonorowany nagrodą specjalną w wysokości 4 tysięcy złotych ufundowaną przez Książnicę Kopernikańską w Toruniu.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy