Poznaliśmy najlepsze polskie książki roku. Ogłoszono nominacje do Nagrody Nike 2020

26 maja 2020


Dziś na łamach „Gazety Wyborczej” ogłoszono dwudziestkę nominowanych do tytułu najlepszej książki roku, czyli Nagrody Nike 2020. W gronie tym znalazły się publikacje reprezentujące wszystkie gatunki literackie. Wręczenie 24. już statuetki odbędzie się w niedzielę 4 października.

„20 książek nominowanych do Nagrody Nike co roku przedstawialiśmy podczas majowych Warszawskich Targów Książki. W 2020, choć działamy w wyjątkowych okolicznościach i nie możemy spotkać się z miłośnikami literatury na targach, końcówka maja nadal należeć będzie do Nike” – mówi Michał Sołtysiak, prezes zarządu Fundacji Nagrody Literackiej Nike.

Rozsiani po świecie jurorzy dokonali już wyboru. Jak co roku w nominowanej dwudziestce znalazły się wszystkie gatunki literackie: reportaże, tomy poetyckie, powieści, eseistyka i książki biograficzne. Jak informują organizatorzy nagrody, podziały gatunkowe z roku na rok mają jednak coraz mniejsze znaczenie – obok poezji poetów starszego pokolenia pojawiają się młodzi, obok eseju prywatnego, intymnego pojawia się eseistyka zobiektywizowana, niemal naukowa, w której autor chowa się za obszernym materiałem archiwalnym. Także powieść to czasem wielka historyczna narracja, kiedy indziej – krótka forma z mocno zaznaczonym „ja” pisarza.

Poniżej prezentujemy dwadzieścia książek nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2020:

1. Agnieszka Dauksza „Jaremianka”, wyd. Znak,
2. Joanna Gierak-Onoszko „27 śmierci Toby’ego Obeda”, wyd. Dowody na Istnienie,
3. Konrad Góra „Kalendarz Majów”, wyd. Biuro Literackie,
4. Magdalena Grochowska „W czasach szaleństwa”, wyd. Agora,
5. Salcia Hałas „Potop”, wyd. W.A.B.,
6. Weronika Kostyrko „Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej”, wyd. Czerwone i Czarne,
7. Ewa Kuryluk „Feluni”, Wydawnictwo Literackie,
8. Ewa Lipska „Miłość w trybie awaryjnym”, Wydawnictwo Literackie,
9. Mikołaj Łoziński „Stramer”, Wydawnictwo Literackie,
10. Piotr M. Majewski „Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”, wyd. Krytyka Polityczna,
11. Izabela Morska „Znikanie”, wyd. Znak,
12. Radek Rak „Baśń o wężowym sercu”, wyd. Powergraph,
13. Paweł Piotr Reszka „Płuczki”, wyd. Agora,
14. Tadeusz Sławek „Kafka”, wyd. Instytut Mikołowski,
15. Tadeusz Sobolewski „Dziennik. Jeszcze jedno zdanie”, wyd. W.A.B.,
16. Monika Sznajderman „Pusty las”, wyd. Czarne,
17. Krzysztof Środa „Srebro ryb”, wyd. Czarne,
18. Wojciech Tochman „Pianie koguta, płacz psów”, Wydawnictwo Literackie,
19. Adam Zagajewski „Substancja nieuporządkowana”, wyd. Znak,
20. Filip Zawada „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”, wyd. Znak.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju, 7 finalistów poznamy na początku września. Decyzję o laureacie jury podejmuje w dniu wręczenia nagrody, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tysięcy złotych i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. W ubiegłym roku laureatem został Mariusz Szczygieł za książkę „Nie ma”.

W 2020 roku wyboru dokonuje jury w składzie: Teresa Bogucka (publicystka „Gazety Wyborczej”), Agata Dowgird (dyrektorka VII LO im. Juliusza Słowackiego w Warszawie), Maryla Hopfinger (Instytut Filozofii i Socjologii PAN), Dariusz Kosiński (Uniwersytet Jagielloński), Iwona Kurz (Uniwersytet Warszawski), Anna Nasiłowska (Instytut Badań Literackich PAN), Magdalena Piekara (Uniwersytet Śląski w Katowicach), Paweł Próchniak (przewodniczący, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) oraz Szymon Rudnicki (Uniwersytet Warszawski).

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy